XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów’2019

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaprasza na XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Festiwal rozpocznie się korowodem zespołów polonijnych ulicami miasta (19 lipca, godz. 17) na rzeszowski Rynek, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu. Natomiast o godz. 19 odbędzie się koncert Haliny Mlynkovej.

FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH. W dnia 19 – 24 lipca Rzeszów stanie się gospodarzem XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Przyjadą 33 zespoły z 11 krajów – w sumie blisko tysiąc osób. Rzeszowian czekają barwne korowody taneczne oraz wokalne popisy. Wydarzeniu towarzyszył będzie Jarmark Podkarpacki pełen rękodzieła i rzemiosła artystycznego.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu od 1969 roku. Tego lata obchodzi jubileusz 50-lecia. To ważne wydarzenie dla Polaków mieszkających za granicą. Również Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z południowo-wschodniej Polski przez lata emigrowało wiele osób w poszukiwaniu lepszego życia. Najpopularniejszymi kierunkami były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Tak pozostało do dziś.

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w tym roku obchodzi 50-letni jubileusz, potrwa od 17 do 25 lipca. Do Rzeszowa przyjadą 33 zespoły reprezentujące 11 krajów i 5 kontynentów: Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię, Azję i Europę. Niektóre z nich zagoszczą w stolicy Podkarpacia po raz pierwszy. Będzie to Polska Grupa Taneczna „Piast” z Las Vegas oraz Zespół Pieśni i Tańca „Miodula”.

Do Rzeszowa przyjedzie w sumie blisko tysiąc gości z zagranicy. Wezmą udział w występach i koncertach. Wydarzenie rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, Kościuszki i zakończy się na Rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy połączone z koncertem powitalnym w wykonaniu polonusów.    Przez kilka dni będą brali udział w licznych próbach, które mają ich przygotować do Koncertu Galowego i znanego już w całej Polsce Koncertu „Folklor Narodów Świata”. Ten odbędzie się 22 lipca w Hali Podpromie – scena po raz pierwszy zostanie ustawiona w centrum obiektu. Wszystko po to, aby widzowie mogli oglądać występujących z „czterech stron świata”.

– Będzie jak na ringu bokserskim – dodaje Grudzień. 

Festiwal to też Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku, a na nim wystawy rękodzieła. Nie zabraknie lasowiackich i bieszczadzkich przysmaków, rzemiosła artystycznego oraz wydawnictw promujących województwo podkarpackie.   
 

PROGRAM XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 

19 lipiec (piątek), Rynek w Rzeszowie  

godz. 17 – Korowód zespołów i otwarcie Festiwalu ( w razie ulewnego deszczu, otwarcie Festiwalu odbędzie się w hali widowiskowej Podpromie bez korowodu).  godz. 19 – „Rzeszów Polonii” – koncert powitalny w wykonaniu zespołów polskich   

20 lipiec (sobota), Dni Polonijne w województwie Podkarpackim godz. 13 – 21- Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie oraz w miastach i gminach województwa  

21 lipiec (niedziela), Dni Polonijne w województwie Podkarpackim godz. 9 –  Msza św. w  intencji Polonii  w Katedrze Rzeszowskiej  godz. 13 – 21.40  – Występy zespołów polonijnych w Rzeszowie  oraz w miastach i gminach województwa  

22 lipiec (poniedziałek), Hala widowiskowa na Podpromiu godz. 19 – Koncert „ Folklor Narodów Świata”       

24 lipiec (środa), Hala widowiskowa na Podpromiu godz. 19 – Koncert Galowy    

Imprezy towarzyszące:
Jarmark Podkarpacki Miejsce: Rynek Termin:  20 i 21 lipiec, godz. 10 – 21
Występy Polskich Zespołów Artystycznych Miejsce: Estrada w Rynku Termin: 19 lipiec, godz. 15 – 17, 19

Festiwalowi towarzyszyć będą ponadto:
– Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku (20 – 21 lipca, godz. 10 – 21),
– wystawa „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby – 50 lat światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 – 2019” (19 lipca – 1 października, Uniwersytet Rzeszowski, al. Rejtana 16c),
– wystawa interdyscyplinarna związana z 50-leciem festiwali polonijnych „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby – 50 lat światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 – 2019” (lipiec, Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7).

wspolnota-polska.rzeszow.pl

Dodaj komentarz