Rozpoczyna się 40 – dniowy okres Wielkiego Postu

W środę 6 marca br. przypada Środa Popielcowa, to oficjalne rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni.

Msze św. w parafii Strażów w Środę Popielcową zostaną odprawione o godzinie 7:00 oraz 18:00. Okres Wielkiego Postu to także czas, w którym w naszej parafii w każdy piątki odprawiane są Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30, dla wszystkich o godz. 18:00 wraz z Mszą św., a w  każdą niedzielę Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godzinie 15:30.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu jest pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czasu wędrówki Izraelitów po pustyni, po ucieczce z Egiptu. Czas tej tułaczki oceniany jest na czterdzieści lat. W Środę Popielcową na znak pokuty głowy posypywane są popiołem. Okres Wielkiego Postu to czas pokuty, nawrócenia, okres w którym duchowni zalecają post, jałmużny oraz modlitwy.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Ostatnią niedzielą Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa, która w tym roku wypadnie w dniu 14 kwietnia br. , tuż przed przesileniem wiosennym. Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielki Czwartek.

Wielkanoc jak wiemy wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni jaka ma miejsce po dniu 19 kwietnia br.

Dodaj komentarz