Wnioski o dopłaty bezpośrednie dla rolników za 2018 r. tylko przez internet

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Płatności bezpośrednie

Płatności bezpośrednie przyznawane są co roku tym, którzy prowadzą działalność rolniczą co najmnie na 1 ha użytków rolnych i utrzymują go w dobrej kulturze rolnej. Co roku o przyznanie płatności obszarowych ubiega się w Polsce około 1,4 miliona rolników.

Należy to zrobić od 15 marca do 15 maja 2018 r. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogli do 14 marca złożyć oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku (więcej informacji). Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego prawie 400 tys. rolników. Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ część rolników wysłała oświadczenia pocztą i minie trochę czasu zanim trafią one do ARiMR. Kto nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Komunikat dla rolników: od 2018 r. zmianie uległy zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wnioski składane będą w formie elektronicznej. Służy do tego aplikacja eWniosekPlus, która będzie dostępna od 15 marca na stronie internetowej Agencji. W tym roku zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich możliwe jest złożenie Oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 roku.

Termin składania oświadczeń wyznaczono od 15 lutego do 14 marca 2018 r.

Natomiast nabór wniosków o płatności bezpośrednie rozpocznie się od 15 marca i potrwa do 15 maja br. Informacje dotyczące eWniosku i Oświadczenia: w Punktach Informacyjnych Biur Powiatowych ARiMR na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl, pod bezpłatnym numerem infolinii 800 380 084

Dodaj komentarz