Dzień Sołtysa. Czy znasz swojego sołtysa?

11 marca przypada Dzień Sołtysa, coroczne święto obchodzone na terenie kraju. Sołtys to trudna, ale zaszczytna funkcja. Jej prestiż jest ogromny, a praca sołtysa ważna z punktu widzenia lokalnego społeczeństwa.

Z okazji Dnia Sołtysa wszystkim Sołtysom oraz Radom Sołeckim składamy najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za trud i wysiłek w sprawowaniu zaszczytnej funkcji portal informacyjny Str@żów.pl

Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów.

Od lat toczy się debata, której celem jest wynagrodzenie sołtysom trudu ich pracy. Sołtys, nazywany szefem wioski, pracuje ciężko, często bez konkretnego wynagrodzenia. Praca sołtysa ma ogromne znaczenie: poza działalnością stricte informacyjną i administracyjną od pracy szefa wioski zależy rozwój sołectwa.

 

Premier Mateusz Morawiecki: “Traktujemy Polskę jako wielką wartość, jako dobro wspólne”

Dla nas jest Polska od A do Z, od akceptacji do zwycięstwa dla wszystkich gmin, dla wszystkich powiatów. Traktujemy Polskę jako wielką wartość, jako dobro wspólne– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Przysusze. Dodał, że jeżeli zapomnimy o polskiej wsi to niech uschnie nasza prawica.

“Kłaniam się Wam nisko jako polskim chlebodawcom i tym, którzy dbają o rozwój polskiej wsi i poprzez to o rozwój całej Polski– powiedział szef rządu.

więcej na stronie premier.gov.pl

Dodaj komentarz