Rozpoczął się Wielki Post

W środę 1 marca br. przypada Środa Popielcowa, to oficjalne rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni.

Msze Św. w naszej parafii w Środę Popielcową zostaną odprawione o godzinie 8:00 oraz 18:00. Okres Wielkiego Postu to także czas, w którym w naszej parafii w każdy piątki odprawiane są Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30, dla wszystkich o godz. 17:30 wraz z Mszą Św., a w  każdą niedzielę Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godzinie 15:30.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu jest pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czasu wędrówki Izraelitów po pustyni, po ucieczce z Egiptu. Czas tej tułaczki oceniany jest na czterdzieści lat. W Środę Popielcową na znak pokuty głowy posypywane są popiołem. Okres Wielkiego Postu to czas pokuty, nawrócenia, okres w którym duchowni zalecają post, jałmużny oraz modlitwy.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Ostatnią niedzielą Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa, która w tym roku wypadnie w dniu 9 kwietnia br. , tuż przed przesileniem wiosennym. Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielki Czwartek. Wielkanoc jak wiemy wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni jaka ma miejsce po dniu 11 kwietnia br. W tym roku pełnia księżyca wypadnie już w dniu 11 kwietnia (wtorek), stąd Wielkanoc 16 kwietnia.

Wielki Tydzień i Wielkanoc – 9-16 kwietnia 2017

Zapraszamy do przeżycia z nami najważniejszych świąt chrześcijańskich. Prawdopodobny plan na Wielkanoc 2017 przedstawia się następująco:

Wielki Tydzień
9.IV – Niedziela Palmowa – Na mszach poświęcenie palm. Ostatnie Gorzkie Żale, kazanie pasyjne
13-16. IV – Triduum Paschalne
Wielki Czwartek – koniec Wielkiego Postu i I Dzień Triduum Paschalnego – 13 kwietnia

Wielki Piątek – II Dzień Triduum Paschalnego – 14 kwietnia

Post ścisły, czyli tylko jeden posiłek do syta, bezmięsny.
Wielka Sobota – III Dzień Triduum Paschalnego – 15 kwietnia

Czas Wielkanocy
16.IV – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
17.IV – Poniedziałek Wielkanocny
18.IV – Wtorek Wielkanocny

23.IV – Niedziela Miłosierdzia Bożego

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2017 roku

Dodaj komentarz