Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strażowie – 11 listopada

W dniu 11 listopada 2016 r. (piątek) w sołectwie Strażów będziemy obchodzić 98 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zapraszamy mieszkańców do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.Ks. Proboszcz, Radna Powiatowa, Rada Sołecka Strażów, ZS w Strażowie, OSP w Strażowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „STRAŻOWIANIE” zapraszają na uroczystość Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w sołectwie Strażów – 11 listopada.

Program uroczystości:
– godz. 9.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. NMP Królowej Polski i Św. Antoniego z Padwy w Strażowie;
– ok. godz. 10.00 przemarsz pod pomnik “Grunwaldu” w Strażowie,
– godz. 10.20 – uroczystości przed pomnikiem “Grunwald”:
– odśpiewanie hymnu państwowego,
– rys historyczny,
–  przemówienie zaproszonych gości,
– złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez delegacje – zaproszeni goście, ZS w Strażowie, Rada Sołecka Strażów, OSP w Strażowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „STRAŻOWIANIE”.
– odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę”.

11. listopada Święto Niepodległościpolska-flaga

Dnia 11. listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość.

Dzień 11. listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku w czasie rządów komunistycznych obchodzenie tego święta było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono Święto Niepodległości. Od tego czasu jest to najważniejsze święto państwowe, zaś dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

One thought on “Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strażowie – 11 listopada

 1. Chciałem jeszcze dopisać:

  I wojna światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku. Już wtedy Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że jest to dla nich szansa, by zawalczyć o odzyskanie niepodległości. Dlaczego?

  Po raz pierwszy od ponad 100 lat państwa zaborcze (Niemcy, Austro-Węgry oraz Rosja) były ze sobą skłócone. Rosja wraz z innymi krajami Ententy walczyła przeciwko państwom centralnym – Niemcom i Austro-Węgrom. Polacy widzieli w tej walce nadzieję na odzyskanie niepodległości.

  Dzień Niepodległości. Dlaczego akurat 11 listopada?

  Na Święto Niepodległości przyjęto akurat tę datę z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą – to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej.

  Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego

Dodaj komentarz