Wystartował program „Rodzina 500 plus”: jak złożyć wniosek?

Już od najbliższego piątku, 1 kwietnia br, można składać wnioski o świadczenie wychowawcze.  Rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na kilka sposobów: osobiście w gminie, wysłać go pocztą lub internetowo. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać składając wniosek online….

Jak to zrobić? Bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet za pomocą bankowości elektronicznej, portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP.

Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze złożymy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ( tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. włącznie) to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu startu programu (pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat). Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Wniosek jest bezpłatny – zarówno za jego pobranie jak i złożenie nie ma żadnych opłat. Nie jest konieczne również potwierdzanie złożenia wniosku SMS-em.

Jednym z kanałów składania wniosków online jest bankowość elektroniczna. Do programu „Rodzina 500 plus” włączyło się do tej pory 21 banków. Dziś Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało list intencyjny z BGŻ BNP Paribas SA, Plus Bank SA oraz Eurobank SA.

Program „Rodzina 500 plus” to wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców, dlatego dajemy im wybór: wnioski mogą złożyć osobiście lub przez internet. To spora oszczędność czasu, który jest tak cenny zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Od 1 kwietnia wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć przez systemy bankowości elektronicznej: PKO Bank Polski, Inteligo, Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, FM Bank PBP S.A.

– Przyjmowanie wniosków w bankowości internetowej startuje o 6 rano w piątek we wszystkich bankach jednocześnie. Cieszymy się, że większość sektora bankowego bierze udział w tej inicjatywie i wspiera jej realizację poprzez wykorzystanie systemów nowoczesnej bankowości elektronicznej – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W kolejnych dniach dołączą: Getin Bank, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank BGŻ BNP Paribas, Citi Bank Handlowy w Warszawie S.A., Deutsche Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Banki Spółdzielcze SGB, Eurobank S.A., Bank Pocztowy, Bank BPS, Plus Bank S.A oraz Banki Spółdzielcze z grupy BPS.. Pełna lista banków dostępna jest na stronie rodzina500plus.gov.pl.

Rolą banku w tym procesie jest udostępnienie i wysłanie wniosku do organu prowadzącego w gminie. Bank nie będzie gromadził danych, weryfikował informacji podanych we wniosku oraz załączników. Dalsza ścieżka obsługi wniosku będzie prowadzona przez samorząd i to on będzie informował o przyznaniu świadczenia.

Składając wniosek przez bankowość elektroniczną, otrzymamy potwierdzenie wysłania wniosku oraz będziemy mogli zapisać jego kopię. Wniosek wraz z załącznikami wysłany elektronicznie nie będzie mógł być większy niż 3,5 MB. Więcej o tym, jak złożyć elektroniczny wniosek można przeczytać na naszej stronie internetowej.


E-wniosek o „Rodzina 500 plus” to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Wniosek elektroniczny można złożyć przy pomocy bankowości elektronicznej, przez portal empatia.mrpips.gov.pl , PUE ZUS (pue.zus.pl) oraz platformę ePUAP (epuap.gov.pl).

Pamiętajmy, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Nie musimy niczego potwierdzać telefonicznie, mailowo lub SMS-owo. Po złożeniu wniosku na podany przez nas adres mailowy przyjdzie oficjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Potwierdzenie Przekazania.

Bądź czujny
W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą liczbę fałszywych stron, przez które można składać wnioski. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl. Dodatkowe informacje znaleźć można też na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz obywatel.gov.pl.

Jedną z bardziej popularnych form oszustw internetowych jest tzw. phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje (np. hasła itp.).

Pamiętajmy przy składaniu wniosku o tym, że banki nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych).
Kolejnym zagrożeniem jest tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jak można zapobiec takiemu atakowi? Przede wszystkim należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz unikać otwierania załączników niewiadomego pochodzenia.

Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku online warto zwróć szczególną uwagę na to, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony. Poprzez kliknięcie w kłódkę możemy sprawdzić autentyczność wystawionego certyfikatu. Warto też wpisywać adres strony przy pomocy klawiatury – wyszukiwarki niekoniecznie muszą nas przekierowywać do odpowiednich stron.

Cyberprzestępstwo jest karalne
Za oszustwo komputerowe może grozić nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Mówi o tym artykuł 287 kodeksu karnego.

Jak walczyć z cyberprzestępcami?

Najprostszy sposób to wysłanie zgłoszenia na adres mailowy incydent@cert.gov.pl. Więcej informacji znajduje się na stronie cert.gov.pl.


W Gminie Krasne podmiotem odpowiedzialnym za realizację programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W celu sprawnego przyjmowania wniosków w Urzędzie Gminy Krasne (Sutereny) zostały specjalnie do tego przygotowane punkty obsługi klientów.zdj. gminakrasne.pl

Wnioski o świadczenie 500+ można składać od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1530 lub wersji elektronicznej poprzez 4 kanały: bankowość elektroniczną, PUE ZUS, Emp@tia lub ePUAP.

Szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia można uzyskać pod numerem infolinii 800 100 990 uruchomionej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie lub w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krasnem pod numerem 17 85 55 935 oraz na stronie: www.mrpips.gov.pl.

Na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia na początku samorząd będzie miał trzy miesiące. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Uczulamy również na liczne próby oszustwa, polegające na płatnej pomocy w wypełnianiu czy wydawaniu wniosków. Pobranie i złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne.


program500plus

Program Rodzina 500 plus

Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. To nawet 6.000 zł netto rocznego wsparcia dla dziecka. Świadczenie wychowawcze to wsparcie długofalowe. Program Rodzina 500 plus to systemowe wsparcie polskich rodzin.

Wybierz dział, który cię interesuje, kliknij w obrazek i przejdź do informacji.

 

źródło: www.mpips.gov.pl