Czeka nas mroźny weekend. Nadchodzi fala mrozów! IMGW ostrzega!

W najbliższych dniach prognozowane jest stopniowe ochłodzenie, na przeważającym obszarze kraju w dzień i w nocy ujemna temperatura powietrza. Znad północno-wschodniej Europy będzie napływać coraz chłodniejsze, ale też i dość suche powietrze arktyczne za sprawą wyżu znad Skandynawii i północno-zachodniej Rosji.

Czeka nas mroźny weekend, a kolejny tydzień nie przyniesie ocieplenia.

W środę 21.02.2018 Polska będzie w zasięgu wyżu rozciągającego się od Wysp Brytyjskich po północno-zachodnią Rosję, tylko na południu zaznaczy się wpływ zatoki niżowej związanej z niżem znad Włoch. Na ogół będzie pogodnie, tylko gdzieniegdzie na północy i południu wystąpią słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -3°C, 0°C na wschodzie do 2°C, 3°C na zachodzie; w rejonach podgórskich od -3°C do 1°C. Temperatura minimalna wyniesie od -12°C na północnym wschodzie do -5°C, -4°C na zachodzie i południu, nad morzem około -3°C.

W czwartek 22.02.2018 Polska pozostanie pod wpływem umacniającego się wyżu z centrami nad Skandynawią i w rejonie Zatoki Fińskiej. W południowo-wschodniej części kraju oraz na wybrzeżu i Pomorzu wystąpią niewielkie opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -6°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie kraju. W nocy coraz większy spadek temperatury: temperatura minimalna od -15°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do -5°C, -4°C na południu.

W piątek 23.02.2018 Polska nadal będzie w zasięgu wyżu, którego centrum będzie nad północno zachodnią Rosją. W ciągu dnia na północy kraju pojawi się strefa frontu okluzji związana z płytkim niżem znad Łotwy. Na wschodzie i północy słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od -5°C na północnym wschodzie do 0°C na południowym zachodzie kraju i 1°C na wybrzeżu. Temperatura minimalna od -15°C na północnym wschodzie do -5°C, -4°C na zachodzie i południowym zachodzie.

W kolejnych dniach (od 24.02.2018 do 26.02.2018) Polska będzie pod pływem wyżu znad Skandynawii, tylko w poniedziałek województwa południowe znajdą się w zasięgu płytkiej zatoki niżowej. Niewielkie opady śniegu wystąpią głównie na północy i wschodzie. Nadal nad Polską będzie się utrzymywać mroźne powietrze arktyczne. Najniższa temperatura minimalna będzie na północnym wschodzie i w kotlinach górskich: -18°C, -15°C, najwyższa na zachodzie: -7°C, -5°C. Temperatura maksymalna odpowiednio od -11°C, -8°C do 0°C w sobotę, a w pozostałych dniach do -4°C, -2°C. W sobotę i niedzielę, zwłaszcza na północy kraju, prognozowany jest wzrost prędkości wiatru, który będzie potęgował odczucie chłodu.

Rozwój sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej oraz ostrzeżenia można śledzić na bieżąco na stronie www.pogodynka.pl

Oprac.: synoptyk IMGW-PIB Kamil Walczak

Bieżące informacje pogodowe: www.pogodynka.pl lub www.imgw.pl

Biuro Prasowe IMGW-PIB

Dodaj komentarz