Wraca smog do Rzeszowa i okolic, dzisiaj zła jakość powietrza. Lepiej nie wychodzić z domu!

Przekroczenia norm notowane są obecnie w stacjach pomiarowych niemal w całym regionie. Jakość powietrza w stolicy Podkarpacia i okolicach dziś w wielu miejscach jest bardzo zła.

Najgorsze warunki prognozuje się na godz. 16:00-17:00.

Oznacza to, że osoby starsze i dzieci a także osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny ograniczyć wychodzenie na zewnątrz do minimum.

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. To głównie pyły i gazy pochodzące ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. Smog występuje w okresie sezonu grzewczego tj. od listopada do lutego.

Mapa, na której można sprawdzić jakość powietrza w Rzeszowie, niemal cała świeci się na bordowo. A to oznacza, że jest tak zła, że lepiej nie wychodzić z domu.

 

Prognoza krótkoterminowa stanu jakości powietrza w województwie podkarpackim: podkarpackie.powietrze.pl

Skąd się bierze smog, czyli jak sobie sami szkodzimy?

Smog był, jest i wygląda na to, że jeszcze długo będzie. Badania Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska pokazują, że od kilkunastu lat zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

Przy bardzo wilgotnej pogodzie pyły mają tendencję do zawieszania się w atmosferze. Jeśli nie ma ruchu powietrza, to osadzają się w postaci smogu.

Przypominamy też, że spalanie zwykłych „plastików” tworzy duże ilości cyjanowodoru – śmiertelnie niebezpiecznego dla człowieka. Osady powstałe w takich procesach mogą nawet rozsadzić komin.

Warto przypomnieć naszym czytelnikom ważne kampanie informacyjne o których pisaliśmy w ciągu roku na stronach naszego portalu informacyjnego Str@żów.pl mało kto pisze i wie.

Kampania „STOP pożarom traw!” Nie wypalaj – Nie zabijaj

Jak palić czysto węglem i drewnem – Czyste Ogrzewanie

Czyste ciepło z paliw stałych w twoim domu

Aplikacja mobilna Jakość powietrza w Polsce

Czym palisz w piecu? Trucizny z domowego komina.


O kampanii informacyjnej  „Nie pal śmieci”  Samorządu Województwa Podkarpackiego do którego się przyłączyliśmy  i informowaliśmy naszych czytelników na łamach naszego portalu.

W ramach realizowanego zadania został wyprodukowany 3-odcinkowy film edukacyjno-informacyjny pt. „NIE PAL ŚMIECI” przedstawiający zagrożenia dla zdrowia i środowiska jakie powoduje spalanie odpadów w przydomowych piecach.


 

 

Dodaj komentarz