Na stronie reformaedukacji.men.gov.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej publikuje wszelkie informacje związane z reformą edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela oraz organu prowadzącego szkołę.
O reformie
Przygotowana reforma edukacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji. Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat. Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziców miał dobrą szkołę i dobrą edukację. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także propozycja nowych rozwiązań w rozwoju szkolnictwa zawodowego silnie powiązanego z rynkiem pracy oraz zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.
Poniżej znajdą Państwo informacje na temat zmian w edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela i organu prowadzącego szkołę.
Pytania i odpowiedzi
- Czy będzie ustalone pensum pedagoga?
- Czy orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zachowują ważność?
- Do którego roku życia uczeń z orzeczeniem będzie uczyć się w szkole?
- Czy będą zmiany w pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
- Czy będą oddziały przedszkolne w szkołach?
- Do jakiego wieku będzie obowiązek szkolny?
- Jak będzie wyglądała nowa matura?
- Czy w 2019 roku w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i po 8-klasowej szkole podstawowej?
- Jak przekształcić szkołę specjalną?
- Czy gmina będzie bezpłatnie dowozić do szkoły dzieci niepełnosprawne?
- Do jakiego typu szkoły pójdzie uczeń, jeśli nie zda w I klasie gimnazjum?
- Kto może wydać opinię o potrzebie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka?
Informacje lokalne
Informacje dotyczące realizacji reformy w województwie podkarpackim, znajdziecie Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie http://www.ko.rzeszow.pl/kategoria.php?idg=59 . Ponadto w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie działa specjalna infolinia – 017 867 11 70 oraz adres e – mail: reformaedukacji@ko.rzeszow.pl dostępny dla wszystkich zainteresowanych reformą.
Do końca marca 2017 r. Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty będą kontynuowali spotkania z dyrektorami szkół i samorządowcami. Spotkania będą miały formułę otwartą, każdy zainteresowany może wziąć w nich udział. Zadania i terminy umieszczane będą na bieżąco na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, natomiast informacja o kolejnych spotkaniach również na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Aktualności
Posiedzenie Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Rzeszowskiego
20 stycznia br. w Trzebownisku odbyło się posiedzenie Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Rzeszowskiego, które było poświęcone zagadnieniom związanym z reformą edukacji.
Głównym tematem spotkania było dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Był to również temat towarzyszącej konwentowi konferencji prasowej, w której uczestniczyli Ewa Leniart wojewoda podkarpacki, Krystyna Wróblewska poseł na Sejm RP, Małgorzata Rauch podkarpacki kurator oświaty, Stanisław Fundakowski wicekurator oświaty oraz Józef Jodłowski starosta rzeszowski.
Na konferencji przedstawiono informację o powołaniu w województwie podkarpackim zespołu koordynacyjnego ds. wdrażania reformy edukacji na czele którego stanął Stanisław Fundakowski wicekurator oświaty. Zadaniem zespołu jest koordynowanie działań związanych z reformą edukacji, w tym w szczególności wspieranie samorządów, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów w okresie reorganizacji systemu edukacji w województwie podkarpackim.
Harmonogram
Prace nad przygotowaniem reformy polskiego systemu oświaty trwały od początku 2016 roku. W lutym zainaugurowaliśmy ogólnopolską debatę o edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Podczas siedemnastu debat wojewódzkich oraz licznych spotkań i rozmów z nauczycielami, samorządowcami i rodzicami wsłuchiwaliśmy się w każdy głos i opinię na temat obszarów w edukacji, które wymagają zmian. Zaproponowane rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno rodziców, nauczycieli jak i środowiska oświatowego.