Katastrofalna powódź w Słowenii. Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Słowenia zmaga się ze skutkami największej i najbardziej katastrofalnej powodzi w swojej historii. Kataklizmem dotknięte zostały dwie trzecie terytorium kraju. W odpowiedzi na dramatyczną sytuację Caritas Polska zadecydowała o przekazaniu wsparcia w wysokości 100 tys. zł, za które Caritas Słowenia zakupi najpotrzebniejsze rzeczy dla powodzian.

Obok wsparcia finansowego ze strony Caritas Polska do Słowenii trafi także pomoc materialna, w tym osuszacze do zalanych mieszkań oraz odzież i żywność z długim terminem ważności. Wszystko to zostanie przekazane słoweńskiej Caritas, która rozdysponuje środki według potrzeb.

Caritas Słowenia od początku kryzysu działa na miejscu, zapewniając m.in. zakwaterowanie dla ewakuowanych, ciepłe posiłki, lekarstwa, ubrania i inne podstawowe artykuły. W ośrodkach Caritas Słowenia i centrach handlowych trwają zbiórki najpotrzebniejszych produktów, do których należą środki czystości, naczynia kuchenne i sprzęt AGD, pościel i ręczniki, artykuły higieniczne oraz żywność, która nie wymaga przechowywania w lodówce. Słoweńska Caritas pomaga także – dzięki wsparciu wolontariuszy – w oczyszczaniu i osuszaniu zalanych domów i terenów.

Potrzeby są ogromne, a w kolejnych dniach z pewnością będą rosły. Osoby, które ucierpiały na skutek powodzi, nie mogą zostać same. Pomóżmy im odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nadzieję.

W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, we wszystkich kościołach w Polsce odbędzie się zbiórka na rzecz mieszkańców Słowenii, którzy ucierpieli w wyniku największej powodzi, jaka nawiedziła kraj od czasu odzyskania niepodległości.

— Pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15 sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią — napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w Apelu o pomoc dla Słowenii.

Przewodniczący Episkopatu poprosił także, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlić się w intencji poszkodowanych „prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi”. Zaapelował także, by przed kościołami zorganizowane zostały zbiórki funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Obecnie wielu powodzian potrzebuje dachu nad głową, wody, żywności i artykułów higienicznych. Pilny staje się także sprzęt do porządkowania terenu oraz urządzenia do osuszania zalanych domów. Caritas Polska od razu podjęła decyzję o pomocy i w trybie interwencyjnym przekazała słoweńskiej Caritas 100 tys. zł na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekaże także dary rzeczowe. Żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki higieniczne, tekstylia, a także osuszacze, łopaty, szpadle, szczotki, koce i prześcieradła w najbliższy poniedziałek zostaną przetransportowane na Słowenię drogą lotniczą. Transport odbędzie się we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego.

Wsparcia można udzielić:

  • wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem SLOWENIA)
  • przekazując wpłatę poprzez stronę caritas.pl
  • wysyłając SMS o treści SLOWENIA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT).

Pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15 sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o pomoc dla Słowenii.

Przewodniczący Episkopatu poprosił w Apelu, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlić się za poszkodowanych w powodzi, „prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi”.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym” – zaapelował przewodniczący KEP.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Apelu:

 A P E L

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
o pomoc dla Słowenii

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro.

Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o  wsparcie.

Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku

Dodaj komentarz