Więcej policyjnych patroli nad Jeziorem Tarnobrzeskim

W upalne dni, Jezioro Tarnobrzeskie przyciąga wielu amatorów sportów motorowodnych i plażowiczów. Nad bezpieczeństwem wypoczywających, czuwać będą tarnobrzescy wodniacy wspierani przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Policjanci będą dbali o to, aby było bezpiecznie.

Od 1 lipca br., nad Jeziorem Tarnobrzeskim rusza sezonowy posterunek wodny. Głównym zadaniem policyjnych wodniaków, będzie dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Służba na akwenie wodnym potrwa do 31 sierpnia. Jednak jeśli aura nadal będzie sprzyjać wypoczynkowi nad wodą, policjanci zostaną tam dłużej.

Policyjni będą patrolować teren zarówno z łodzi jak i z lądu. Będą czuwać na bezpieczeństwem plażowiczów i miłośników sportów motorowodnych. Jak co roku, będą zabezpieczać różne imprezy odbywające się nad jeziorem, prowadzić działalność profilaktyczną dla dzieci i młodzieży.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, funkcjonariusze będą przypominać nie tylko zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, ale także mówić plażowiczom o istniejących zagrożeniach, radzić jak unikać kradzieży czy oszustw.

Pamiętajmy:

  • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników
  • nie pływaj w czasie burzy, gdy wieje porywisty wiatr
  • nie skacz rozgrzany do wody, przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi
  • nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy
  • nie skacz do wody w miejscach nieznanych, może się to skończyć kalectwem lub nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki “na główkę”
  • nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i niebezpieczne zachowania (brutalność, agresję, rywalizację)
  • pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!

Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

Policjanci apelują – znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz rozsądek, pozwolą na bezpieczne spędzenie wolnego czasu nad wodą.

 

Dodaj komentarz