Pomoc uchodźcom – rejestracja jest kluczowa

Coraz więcej sygnałów od mieszkańców Rzeszowa dociera do Urzędu Miasta w sprawie zapewnienia uchodźcom z objętej wojny Ukrainą miejsc pobytu. Prezydent Konrad Fijołek apeluje: chęć pomocy Ukraińcom jest cudowna, ale najważniejsza jest ich rejestracja. Tylko tak uda się zapewnić im najpotrzebniejsze rzeczy.

– W spontanicznym geście pomagania chcemy wyraźnie podkreślić mieszkańcom: nasz region ma charakter recepcyjny. To oznacza, że naszym głównym zadaniem jest zarejestrowanie uchodźców, pomoc w tym co najważniejsze i dzięki temu skierowanie ich do ośrodków stałego pobytu poza naszym województwem – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas dzisiejszej (26.02) konferencji prasowej.

Podkreślił, że już teraz jest bardzo wiele sytuacji, w których mieszkańcy Rzeszowa sami kontaktują się z obywatelami Ukrainy, jeżdżą na granicę i niestety, czasami pomijają system rejestracji. Apeluje przede wszystkim o to, by pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko dzięki temu będą oni mieli zapewnione od władz państwowych wyżywienie oraz miejsce, w którym mogą zostać na stałe.

– Zgłoszenia, które padają od mieszkańców o tym, że mają wolne lokale, powinny tworzyć potencjalną bazę noclegów na przyszłość. Wtedy te miejsca będą bardzo potrzebne, dziś takiej potrzeby nie ma – podkreślił Konrad Fijołek.

Dodał, że jeśli są osoby, które przyjęły uchodźców do siebie i jeszcze ich nie zarejestrowały, powinny zgłosić się pod numer: 1 77 88 99 00.

Prezydent Fijołek poinformował też, że prowadzi rozmowy z rządem w kwestii utworzenia w Rzeszowie punktu recepcyjnego, takiego jak przy granicy. Dzięki temu uchodźcy, którzy pominęli rejestrację wyjeżdżając z Ukrainy, będą mogli zgłosić swój pobyt również tutaj.

Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił dodatkowe numery telefonów dla wolontariuszy: 17 875 4742, 17 875 4769, 793433062, 883186963. Pojawiła się również zaktualizowana lista potrzeb dla naszych miast partnerskich w Ukrainie, szczegóły tutaj

Dodaj komentarz