76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia w godzinę “W” na Podkarpaciu zawyją syreny!

W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe, które zostaną włączone o godzinie 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę. Wszystko, aby uczcić pamięć tych wszystkich, którzy przez 63 dni walczyli o stolicę Polski – Warszawę.

Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.

Rzeszowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Rzeszów, 1 sierpnia 2020

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, rzeszowskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą miały charakter symboliczny. “Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia oraz na prośbę kombatantów, tegoroczny program uroczystości ogranicza się do obecności przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy Placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie.” – poinformowała nas Katarzyna Gajda-Bator – z IPN Oddział w Rzeszowie.

“Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a osoby chętne do symbolicznego złożenia kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” zapraszamy na godzinie 17:00.” – dodała Gajda – Bator.

Na godzinę 16:45 zaplanowane jest wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3PBOT, na 17:00 zaplanowano chwilę zadumy w dźwięku syreny alarmowej, następnie modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich, którą poprowadzi ks. prałat Władysław Jagustyn – proboszcz Parafii p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po modlitwie, nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. “Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.” – poinformował w poniedziałek Zespół Prasowy wojewody podkarpackiego. Zatrzymajmy się, cokolwiek robiąc w godzinę “W”, aby w zadumie oddać hołd tysiącom poległych walczących Powstańców.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki.
W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Dodaj komentarz