Słońce i upał, a może deszcz i burze? Uważajmy na siebie, niech te wakacje będą bezpieczne

Wszyscy wiemy, że w czasie upałów należy pić dużo płynów, a do wody nie wolno wchodzić w miejscach niestrzeżonych, a już na pewno nie pod wpływem alkoholu. Ale warto też zwracać uwagę na inne kwestie składające się na bezpieczne wakacje, np. nieprzebywanie za długo w pełnym słońcu czy nieoddalanie się zbytnio od domu, kiedy spodziewamy się gwałtownej burzy. Dotyczy to szczególnie osób starszych, chorych, małych dzieci. Bądźmy uważni na siebie nawzajem.

Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku i błogiego relaksu. Skrajne warunki pogodowe takie jak trwające wiele dni upały czy przeciwnie – ulewne deszcze i gwałtowne burze – mogą nam jednak ten spokój zakłócić. Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie pozwoli nam uniknąć negatywnych skutków kapryśnej letniej pogody.

Seniorze, uważaj na siebie

Osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne skutki np. wysokich temperatur. Uczulajmy naszych bliskich – dziadków, rodziców – by unikali przebywania w pełnym słońcu dłużej niż to konieczne, pamiętali o nakryciu głowy i piciu wody. Jeżeli prognozy pogody zapowiadają ulewne deszcze i burze – niech nie odchodzą daleko od domu albo innego bezpiecznego miejsca. Nie warto lekceważyć takich zagrożeń.

– Jeżeli już jesteśmy poza domem i spotka nas burza – nie chowajmy się pod drzewami, poszukajmy budynku, w którym moglibyśmy się schronić i przeczekać najgorsze. To proste zasady, które teoretycznie każdy zda, ale jak pokazuje doświadczenie i czasem tragiczne doniesienia medialne – nie zawsze się do nich stosujemy. A bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest przecież najważniejsze – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jeżeli na ulicy, w sklepie czy w pracy spotkamy kogoś, kto wygląda, jakby poczuł się źle, podejdźmy, zapytajmy, czy potrzebuje pomocy, a w razie potrzeby takiej pomocy udzielmy lub zadzwońmy pod telefon alarmowy.

Maluchy pod czujnym okiem

Szczególną troską i uwagą w letnim okresie – oprócz seniorów, osób starszych, mniej samodzielnych, chorych czy niepełnosprawnych – powinny być objęte również dzieci, zwłaszcza te najmłodsze.

– Z dziećmi jest tak, że oczy trzeba mieć dookoła głowy. Na plaży czy w innych zatłoczonych miejscach trzymajmy się blisko, nie pozwólmy, by maluch sam zbliżał się do wody, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie, nawet na chwilę – apeluje minister Marlena Maląg.

Krem z filtrem i pelerynka na deszcz

Pakując się na wakacyjny wypoczynek, ale też spędzając lato w mieście, warto przygotować sobie listę praktycznych „niezbędników”. Nakrycie głowy, krem z filtrem, dużo płynów do picia – o tym powinni pamiętać wszyscy. W razie deszczu – peleryna, parasolka, kurtka przeciwdeszczowa.

– A dzisiaj, w dobie pandemii koronawirusa, do tej listy możemy dopisać płyn czy żel do dezynfekcji rąk i przedmiotów, z którego będziemy korzystać poza domem – dodaje szefowa MRPiPS.

Dodaj komentarz