Bon turystyczny 500 zł na dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – pomoc dla rodzin z dziećmi i polskiej turystyki

Polskie rodziny, w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19, dostaną dodatkowe wsparcie. Otrzymają bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko na wakacje albo ferie w kraju. A jeżeli mają dziecko z niepełnosprawnością – dodatkowo 500 zł – takie będą efekty projektu ustawy, który złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. To realizacja zapowiedzi głowy państwa dotyczącej wsparcia polskich rodzin i polskiej branży turystycznej w związku z epidemią koronawirusa. Dziś w Izbie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  • Ze świadczenia będzie można skorzystać aż do marca 2022 roku.
  • Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. 

– Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I dodaje:

– Dajemy możliwość skorzystania z bonu do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r.

A wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zaznacza:

– Według szacunków resortu rozwoju z bonu skorzysta z  kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, z których 15 proc. to duże firmy, 85 proc. to przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm. Ten bon przygotowany jest w taki sposób, aby zarówno te najmniejsze podmioty na rynku – przewodnicy i piloci, jak i touroperatorzy, hotelarze, ci którzy świadczą kompleksowe usługi turystyczne, byli beneficjentami tego przedsięwzięcia. Przyczyni się on do wzmocnienia ruchu turystycznego w naszym kraju.

– Zgodnie ze skierowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę do Sejmu projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, będzie on przysługiwał wszystkim osobom mającym przyznane prawo do świadczenia 500+ lub dodatku, o którym mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a albo art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także tym osobom, które uprawnienia te nabędą do dnia 31 grudnia 2021 r.  – wyjaśnia Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek.

I dodaje:

– Na dzieci niepełnosprawne będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemie teleinformatycznym oświadczenia osoby uprawnionej, o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność. Wartość Polskiego Bonu Turystycznego, podobnie jak wartość dodatkowego świadczenia w formie bonu przysługującego na dzieci niepełnosprawne, będzie wynosiła 500 zł.

A prezes ZUS Gertruda Uścińska mówi:

– Trwają prace nad bonem turystycznym do wykorzystania na terenie Polski w okresie wakacyjnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został poproszony o szerokie wsparcie tego projektu w zakresie technologicznym, informatycznym, z uwagi na nasze ogromne doświadczenie w udanej realizacji projektów informatycznych. Przygotowujemy się już do obsługi tego zadania.

– Na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej będzie można znaleźć listę przedsiębiorców, u których zrealizować będzie można Polski Bon Turystyczny. Przedsiębiorcy ci będą wcześniej zweryfikowani przez pracowników POT. Do naszych zadań będzie także należała promocja bonu i akcji z nim związanych – wyjaśnia Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Wprowadzenie bonów turystycznych dla dzieci do lat 18,  z punktu widzenia turystyki, jest zjawiskiem bardzo pożądanym. Niewątpliwie przyczyni się do istotnego wzrostu popytu na usługi turystyczne, w szczególności w segmencie turystyki dzieci i młodzieży – mówi prof. Hanna Zawistowska.

Zaś Piotr Arak, szef PIE zaznacza: 

– Sektor turystyczny ma jeden z wyższych efektów mnożnikowych w porównaniu z innymi sektorami gospodarki. Około 30 proc. wydatków turystycznych dokonywanych w ciągu roku przypada na okres od maja do końca sierpnia. Jeśli chcemy, by pieniądze wracały do sektora finansów publicznych – musimy je wydawać w Polsce, również w turystyce.

– Każda pomoc dla branży turystycznej, w szerokim jej rozumieniu, jest potrzebna. Bon 500+, kierowany bezpośrednio dla dzieci i młodzieży, może się okazać jedynym źródłem pomocy, aby młodzi Polacy mogli pojechać na wakacje – mówi  Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

I dodaje: –  Spodziewanym rezultatem wprowadzenia bonów będzie wzrost liczby turystów, w szczególności w segmencie turystyki dzieci i młodzieży, poprawa sytuacji ekonomicznej oraz  przedsiębiorstw turystycznych zaangażowanych w obsługę tej formy turystyki, a także zmniejszenie bezrobocia.

Najwięcej zyskają wielodzietni i rodzice dzieci z niepełnosprawnością; wsparcie – niezależnie od dochodu

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon kierowany jest do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Wsparcie zależne wyłącznie od liczby dzieci jest prostsze, tańsze i szybciej trafia do beneficjentów.

Korzyści dla branży turystycznej

Celem programu jest wzrost ruchu turystycznego w naszym kraju. Skorzysta na tym kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, w tym hotelarze, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni. Według roboczych szacunków około 15% z nich to duże przedsiębiorstwa (duże sieci hotelowe, korporacje touroperatorów). A aż 85 % – czyli zdecydowana większość – to mikro, małe i średnie firmy.

Inne państwa – od lat –  też mają programy społeczne, które finansują turystykę. W tym gronie są np. Francja, Węgry czy Rumunia. Wsparcie dla branży jest niezbędne, bo pandemia COVID-19 negatywnie wpływa na jej kondycję. Dlatego – by zapobiec długofalowym, negatywnym skutkom – już otrzymuje ona największą w historii pomoc z tarczy antykryzysowej, w tym finansowej. A bon turystyczny będzie dla niej dodatkowym finansowym zastrzykiem.

Jak w praktyce będzie można skorzystać z bonu – krok po kroku

  1. Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. 
  2. Aktywacja Twojego bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.
  3. Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.
  4. Jeśli będziesz miał pytania i wątpliwości dotyczące programu, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii. Będzie ona wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.

Dodaj komentarz