Niezwykłe narodziny dzwonu niepodległości – jedyny taki w Polsce [VIDEO]

W pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlano dziś, tj. 26 października, „Dzwon Niepodległości”. Będzie ważył  tonę, znajdzie się na nim Godło Polski, Herb Województwa oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej. Po raz pierwszy wybrzmi 11 listopada na Placu Farnym w Rzeszowie. Świadkami niezwykłego wydarzenia byli reprezentanci samorządu podkarpackiego: wicemarszałek Bogdan Romaniuk i Piotr Pilch – członek zarządu regionu.

Do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w unikalny sposób dołączył samorząd województwa podkarpackiego. Obecny przy „narodzinach” dzwonu wicemarszałek Bogdan Romaniuk podkreślał wyjątkowość podkarpackiej inicjatywy.

W tak ważnym roku zastanawialiśmy się nad różnymi sposobami uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Zaproponowałem zarządowi województwa by odlać dzwon. Dziś jesteśmy świadkami jego narodzin. W Polsce, w żadnym z regionów, nikt nie zdecydował się na podobny ruch. Dzwon niepodległości powstaje tylko na Podkarpaciu – powiedział wicemarszałek.

Na regionalny charakter takiej formy uczczenia niepodległości, zwrócił uwagę członek zarządu i rodowity przemyślanin – Piotr Pilch.

Tradycje ludwisarstwa w Przemyślu sięgają początków XIX w. To tutaj rodzą się piękne i największe dzwony, które wybrzmiewają w Polsce i na wszystkich kontynentach. Dzisiaj byliśmy świadkami, jak to powstaje, w jaki sposób jest odlewany. To wielka rzecz, wielka inicjatywa zarządu województwa, ale również i całego samorządu, bo pomysł zaakceptowali radni sejmiku – mówił.

Forma dzwonu została zakopana w jamie odlewniczej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiejgo. Firma istnieje od 1808 r. i w tym czasie sposób wykonania dzwonów, nie uległ większym zmianom. Forma przygotowywana jest z mieszanki gliny, końskich odchodów oraz domieszki łoju. Litery, ornamenty i wizerunki robione są z wosku i przyklejane do formy masłem. Natomiast sam materiał odlewniczy stanowi mieszanka brązu, cyny oraz miedzi.

To nie pierwszy tak ważny dzwon odlewany w pracowni Jana Felczyńskiego. Waldemar Olszewski przypomniał najważniejsze prace przemyskiej wytwórni.

Nasza firma już po raz czwarty odlewa tak ważny dzwon. W 2014 r. odlewaliśmy dzwon Jana Pawła II, do wieży srebrnych dzwonów w Krakowie. Przygotowaliśmy dzwon na Światowe Dni Młodzieży, który witał papieża Franciszka. Dwa lata później odlaliśmy dzwon na 1050-lecie Chrztu Polski. Dziś odlewamy Dzwon Niepodległości.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz