Kleryk Jakub Gunia z parafii Strażów przyjął święcenia diakonatu [FOTO]

Diecezja Rzeszowska ma dziesięciu nowych diakonów, którzy otrzymali dziś święcenia diakonatu, w śród nowych święcenia otrzymał nasz kleryk Jakub Gunia z Parafii Strażów. Uroczystość odbyła się w Kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale.

W uroczystości uczestniczyli wychowawcy seminarium rzeszowskiego, kapłani z parafii, z których pochodzą klerycy, siostry zakonne oraz rodzice, rodzina i przyjaciele.

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie otrzymali dziś z rąk Ordynariusza bp Jana Wątroby święcenia diakonatu.

Diakoni pełnią posługę Słowa Bożego, przewodniczą nabożeństwom liturgicznym oraz pomagają kapłanom przy ołtarzu.

Klerycy, którzy przyjmują święcenia diakonatu podejmują zobowiązania: celibatu, codziennego odmawiania brewiarza oraz czci i posłuszeństwa swojemu biskupowi ordynariuszowi.

Wraz z przyjęciem diakonatu stają się osobami duchownymi. Święcenia diakonatu są pierwszym stopniem świeceń. Za rok diakoni przyjmą święcenia kapłańskie.

Aby wasza posługa przynosiła owoc, musi być poddana prawu pszenicznego ziarna, które najpierw umiera, a potem wzrasta” – mówił do kandydatów do święceń diakonatu bp Jan Wątroba. 12 maja 2018 r. w kościele św. Stanisława w Boguchwale Biskup Rzeszowski udzielił święceń diakonatu dziesięciu klerykom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

W uroczystości uczestniczyli wychowawcy seminarium rzeszowskiego, kapłani z parafii, z których pochodzą klerycy, siostry zakonne oraz rodzice, rodzina i przyjaciele.

W homilii bp Jan Wątroba przypomniał o podstawowych zadaniach diakonów skupionych na dziełach miłosierdzia i głoszeniu słowa Bożego. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że zadania te wymagają poświęcenia i ofiary. „Aby wasza posługa przynosiła owoc, musi być poddana prawu pszenicznego ziarna, które najpierw umiera, a potem wzrasta. Jeżeli ziarno nie obumrze, nie przyniesie owocu. Jeśli obumrze wyda plon. Formą umierania diakona jest posłuszeństwo, czystość oraz służba Bogu i ludziom” – mówił bp Wątroba.

Biskup Rzeszowski nawiązał również do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”. Przypominając o powołaniu do świętości, kaznodzieja podkreślił potrzebę życia błogosławieństwami z Kazania na Górze. „Jezus chce, byśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym i pustym. Do świętości prowadzą rożne drogi.  Chodzi o to, aby każdy rozpoznał własną i wydobył z siebie to co ma najlepszego. Drodzy synowie, cieszcie się i radujcie, że Pan wybrał was i zaproponował tę szczególną drogę uświęcenia jaką jest kapłaństwo służebne” – powiedział. Biskup zachęcił przyszłych diakonów, aby w realizacji powołania do świętości korzystali z podpowiedzi papieża Franciszka, który w adhortacji podał kilka cech codziennej świętości: cierpliwe znoszenie trudności, radość i poczucie humoru, odwaga i zapał, docenianie wspólnoty oraz modlitwa.

Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. Mariusz Mik, proboszcz parafii w Boguchwale, który wypowiedział słowa uwielbiania Pana Boga za liczne łaski, których znakiem były święcenia diakonatu.

Słowa wdzięczności i życzeń wyraził również dk. Jakub Oczkowicz, który podziękował w imieniu diakonów bp. Janowi Wątrobie, rodzicom, przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego oraz innym duchownym i świeckim obecnym przy rozeznawaniu powołania i wieloletnim przygotowaniu do święceń diakonatu.

Święcenia diakonatu w Boguchwale otrzymali:
Kamil Bambrowicz z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach,
Hubert Cop z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu,
Jakub Gunia z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Strażowie,
Mateusz Juszczyk z parafii Dobrego Pasterza w Jaśle,
Arkadiusz Król z parafii św. Małgorzaty w Żurowej,
Jarosław Młodecki z parafii Trójcy Świętej w Bieździedzy,
Jakub Oczkowicz z parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach,
Bartłomiej Ołyniec z parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie,
Grzegorz Petka z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dobrzechowie
Dominik Wacław z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale. (tn)

Zdjęcia: tn i www.radiovia.com.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz