W niedzielę 12. rocznica śmierci Jana Pawła II

12 lat temu zmarł Jan Paweł II. 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 cały świat żegnał wielkiego papieża. Zabiły dzwony, były czuwania modlitewne i żałoba.

Wiele osób z diecezji rzeszowskiej pojechało do Rzymu, by uczestniczyć w pogrzebie papieża. Już wtedy wielkim pragnieniem wielu ludzi było wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze.

Jan Paweł II od początku lat 90 cierpiał na postępującą chorobą Parkinsona. Jego długoletnie zmagania z chorobą i starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia. 13 maja 1992 roku papież ustanowił nawet Światowy Dzień Chorego.

W czwartek 31 marca 2005 r. gdy Jan Paweł II udał się do swej prywatnej kaplicy, doznał silnych dreszczy, po których dostał temperatury 39,6 stopnia. Był to początek ciężkiego szoku septycznego połączonego z zapaścią sercowo-naczyniową. Wywołała je infekcja dróg moczowych w osłabionym chorobą Parkinsona i niewydolnością oddechową organizmie.

W sobotę 2 kwietnia 2015 r na plac św. Piotra zaczęły się zbierać tłumy wiernych. Po południu, oddech papieża stał się płytki, a nerki przestały działać prawidłowo. Papieski rzecznik Joaquin Navarro-Valls ogłosił śmierć w komunikacie, który przekazano dziennikarzom za pośrednictwem poczty e-mail. Kardynał Giovanni Battista ogłosił tę smutną nowinę wiernym: „Drodzy Bracia i Siostry. O godzinie 21:37, nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Módlmy się za Niego”.

W ciągu ostatnich dwóch dni życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie.

656360_080405_HP335_34

Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger (później wybrany na nowego papieża – Benedykta XVI). W pogrzebie na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem santo subito („święty natychmiast”), przy pomocy których postulowali uznanie Jana Pawła II świętym „z woli ludu” i niezwłocznie. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków.

Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście tylko duchownych z najbliższego otoczenia, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Prosty grobowiec o głębokości 1,7 m, przykryty marmurową płytą z napisem „Ioannes Paulus II 1920-2005”, jest spełnieniem zapisu z testamentu, który mówił o „prostym grobie w ziemi”. Grobowiec Jana Pawła II znajduje w krypcie w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra.

Płyta z grobu Jana Pawła II w podziemiach bazyliki zostanie przewieziona do Krakowa i trafi do nowego kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II.

grob-jana-pawla-ii-1

Kamera nad grobem Jana Pawła II

 Zaraz po beatyfikacji papieża Polaka, jego szczątki spoczną w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra

Z grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich wyjęto podczas specjalnej ceremonii trumnę z jego szczątkami. Teraz spocznie ona w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra.

 

Grób świętego Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie. PAP/Leszek Szymański

Na witrynie Państwa Watykańskiego można oglądać obraz z kamery skierowanej na Grób św. Jana Pawła II: www.vaticanstate.va

Webcam Tomba del Santo Giovanni Paolo II
Proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci. Natomiast kanonizacja Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r.

Papieski pontyfikat trwał 27 lat. Jan Paweł II był papieżem pielgrzymem,  papieżem dialogu. Podczas uroczystości kanonizacyjnej, papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem rodzin.


Jan Paweł II zostawił ogromne dziedzictwo, które Polska powinna wykorzystać – mówi o tym kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, wspominając świętego Papieża Polaka. 2 kwietnia mija 12. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Kard. Zenon Grocholewski, mówiąc o św. Janie Pawle II, z którym wiele lat współpracował, zwraca uwagę na jego ducha modlitwy i otwartości na ludzi. Podkreśla, że Jan Paweł II zawsze był sobą i nigdy nikogo nie obraził. Całą rozmowę z emerytowanym prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej będzie można obejrzeć w TVP Polonia w piątek 31 marca o godz. 22.25.

W związku z 12. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II tradycyjnie już na Placu Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę 2 kwietnia będzie miała miejsce wieczorna modlitwa. O godz. 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy stolicy usłyszą tam utwór „Cisza” w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Będzie można usłyszeć też koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II przepleciony nagraniami ze słowami Jana Pawła II.

2 kwietnia o godz. 15.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się koncert papieski, podczas którego zabrzmi oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II” autorstwa Jana Krutula. Warszawskie obchody przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Z okazji rocznicy śmierci Papieża Polaka organizowane są też tradycyjnie spotkania modlitewne w diecezjach i parafiach. Na antenach Telewizji Polskiej wyemitowane zostaną zaś programy i filmy poświęcone historii życia Ojca Świętego.

BPKEP

Zobacz też:

>>2 kwietnia na antenach TVP
>>Centrum Myśli Jana Pawła II

Dodaj komentarz