Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w najbliższą środę pod pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.

Rzeszowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się Mszą św. w kościele farnym o godz. 10.30. Po Eucharystii odbędą się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Cieplińskiego.

,,Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”- Lech Kaczyński

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. Dzień ten jest poświęcony pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… – początek preambuły Ustawy o ustanowieniu  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który odbędzie się w sobotę (4 marca) o godz. 17.00. Gościem specjalnym będzie brytyjska piosenkarka i autorka tekstów polskiego pochodzenia Katy Carr. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zaproszenia można odebrać w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 w dni powszednie w godz. 8.00-16.00. Podczas koncertu Narodowy Bank Polski zaprezentuje nowe monety kolekcjonerskie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

 

NBP jest również organizatorem wystawy  „Żołnierze niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, którą będzie można podziwiać w dniach 11-31 marca w siedzibie banku przy ul. 3 Maja 12. Od 20 lutego do 24 marca wystawa o tym samym tytule jest prezentowana również w Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

We wtorek (28 lutego) odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Dokument będzie można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury w ( ul. Okrzei 7) o godz. 17:00. Aby wziąć udział w projekcji należy wcześniej odebrać zaproszenia w siedzibie IPN.

Kolejny film będzie można zobaczyć 1 marca o godz. 9:00 w środę (1 marca)w kinie Zorza. Na ekranie zostanie wyświetlona „Zapora”, w reż. Konrada Starczewskiego”.

źródło: UM Rzeszów, rzeszow-news.pl

Dodaj komentarz