Przed nami wybory parlamentarne 2015.
Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?
Kto może brać udział w głosowaniu:
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
– najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
– nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
– nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
– nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest wpisywany z urzędu do spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania w Polsce (Patrz. Głosowanie).
Każdy z wyborców może oddać głos w lokalu swojej obwodowej komisji wyborczej. Istnieje również możliwość głosowania poza miejscem zameldowania.
Siedziba Obwodowa Komisji Wyborczej nr 5 w sołectwie Strażów zlokalizowana jest w Zespole Szkół w Strażowie, 36-073 Strażów 270 A tel. nr 17 771-18-54. Granice obwodu obejmują granice administracyjne sołectwa Strażów.
Lokale wyborcze będą otwarte w dniu głosowania: 25 października 2015 r. (niedziela),
głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00
Sposób głosowania
Głosować można osobiście, korespondencyjnie jak i przez pełnomocnika. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca będzie obowiązany okazać obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości.
Po wejściu do lokalu wyborczego należy wraz z dowodem osobistym udać się do komisji wyborczej w celu potwierdzenia swojej tożsamości oraz uzyskania kart do głosowania.
Komisja zweryfikuje czy okazany dowód osobisty należy do nas. Karty do głosowania otrzyma tylko ten wyborca, który znajduje się w spisie wyborców danej obwodowej komisji wyborczej oraz osoba, która będzie miała podstawy do dopisania jej do tego spisu, np. zaświadczenie o prawie do głosowania.
Otrzymanie kart do głosowania wyborca potwierdza własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców.
Jak głosować?
Po otrzymaniu kart do głosowania każdy z wyborców powinien udać się do wyznaczonych do tego celu kabin/parawanów do głosowania. Kabina/parawan musi zapewniać tajność głosowania. W kabinie/za parawanem będzie znajdował się długopis, którym będzie można zaznaczyć wybranego przez siebie kandydata.
Głosowanie odbędzie się na różnokolorowych kartach do głosowania. Innej do Sejmu i innej do Senatu.
Będziemy mogli wybrać określonego kandydata, stawiając na karcie głosowania znak „X” obok jego nazwiska.
W każdym okręgu będzie pewna liczba kandydatów, z których wybieramy tylko jednego.
Okręg wyborczy w wyborach do Sejmu nr 23, siedziba OKW: Rzeszów
Lista nr 1: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Pamiętajmy, iż głosujemy tylko na jedną listę kandydatów poprzez umieszczenie na karcie do głosowania znaku “X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy.
Dotyczy to zarówno głosowania na posłów jak i na senatorów.
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.
ważne: Postawienie znaku „X” przy więcej niż jednym kandydacie albo nie postawienie znaku powoduje nieważność głosu.
Jeżeli nie jesteśmy pewni co do sposobu oddania głosu, niezbędne informacje w tym zakresie znajdziemy na karcie do głosowania.
Kiedy oddany głos jest nieważny?
Ma to miejsce w następujących sytuacjach:
– gdy na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów;
– gdy nie postawiono znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list;
– gdy na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona.
Jeżeli na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za głos ważnie oddany na wskazaną listę kandydatów z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności.
Po zaznaczeniu swojego kandydata do Sejmu i Senatu, karty głosowania należy wrzucić do urny. Urna będzie opieczętowana i będzie znajdowała się w dostępnym i widocznym miejscu lokalu wyborczego.
Karty należy wrzucić w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.
Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – technika glosowania na kandydatów do SEJMU
Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – Technika glosowania na kandydatów do SENATU
Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP 2015 – Termin i technika głosowania
źródło: www.pkw.gov.pl
Drogi wyborco! My dajemy Ci wiedzę, a Ty zanim zagłosujesz – sprawdź! Decyzja i tak należy do Ciebie.
Zapraszam do korzystania
źródło: www.sprawdzampolityka.pl
źródło: www.pkw.gov.pl
Załączniki:
Nazwa sołectwa | Lokalizacja tablicy ogłoszeń |
Sołectwo Strażów | 1. Obok przejazdu/rampy kolejowej 2. Obok Kościoła w Strażowie 3. Przy skrzyżowaniu z drogą na Olszyny |
5.
OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY KRASNE z dnia 8 września