XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

12-18 lipca 2023 roku w Rzeszowie odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

20 zespołów z 9 krajów weźmie udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Organizatorem jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego i Gminą Miasto Rzeszów.

„Rzeszów nie zamierza oddać palmy pierwszeństwa, jeżeli chodzi o bycie stolicą polonijną świata” – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Jednocześnie przyznał, że ze względu na sytuację finansową samorządów, to jest trudny rok dla miasta. Ale biorąc pod uwagę jakim miastem stał się Rzeszów po wybuchu wojny w Ukrainie, prezydent Fijołek uważa, że to będzie wyjątkowa edycja festiwalu. „Rzeszów stał się centrum wydarzeń światowych. Jesteśmy miastem międzynarodowym, w którym przebywa wiele instytucji międzynarodowych i wielu gości z całego świata. To będzie niezwykła okazja pokazać polski folklor całemu światu” – powiedział prezydent Fijołek.

„Niektórzy mówią: pokaż mi jak się bawisz, a powiem ci kim jesteś. Jestem przekonany, że to świętowanie pokaże pewną głębię i szerokość naszej polskiej kultury, która promieniuje na całym świecie” – dodał prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” prof. Aleksander Bobko.

W lipcu do Rzeszowa przyjedzie 20 zespołów z 10 krajów, czyli prawie 600 artystów. Najwięcej, 8 zespołów, przyleci ze Stanów Zjednoczonych. Trzy z Kanady, dwa z Czech, po jednym z: Australii, Brazylii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Będzie też zespół z Kijowa na Ukrainie. Ze względu na wojnę, nie będzie polonusów z Białorusi i Rosji, podkreśla wiceprezes rzeszowskiego oddziału „Wspólnoty Polskiej” i dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie. Ostatni festiwal odbył się w lipcu 2019 roku. Wzięły w nim udział 33 zespoły.


Więcej informacji na stronie :

Bilety w cenie 50 zł dostępne w sprzedaży od 1 lipca: stacjonarnie w Rzeszowskich Piwnicach oraz online na stronie https://estrada.rzeszow.pl/bilety/

 

Dodaj komentarz