Ruszają zimowe kursy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Bieszczadzka Kolejka Leśna rusza już w ferie. Pierwszy kurs odbędzie się 15 stycznia, a ostatni zaplanowano na 22 lutego. Kursy będą odbywać się w środy i soboty.

Rozpoczynamy 15 stycznia, a ostatni kurs zaplanowaliśmy 22 lutego – mówi Onetowi prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński. – Podobnie jak w latach poprzednich – zimą jeździmy od siedmiu lat – w czasie ferii szkolnych kolejka będzie kursować na trasie Majdan-Balnica-Majdan. Ze stacji w Majdanie skład wyruszy o godz. 11. Podróż trwa ok. dwóch godzin – dodał Wermiński.

Mariusz Weremiński zaznacza, że fundacja przygotowała bieszczadzką wąskotorówkę do zimowych kursów. – Posiadamy m.in. pług do odśnieżania. Natomiast w parowozowni są odpowiednie warunki pracy – zapewnia.

Zimowe podróże BKL mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów, dlatego turystom zaproponowano cztery półotwarte wagony – każdy ogrzewany piecykami, ale podróżni sami muszą zadać o to, by dokładać do nich drewna.

Zaplanowano, że zimowe kursy będą odbywać się dwa razy w tygodniu – w środy i w soboty. W trakcie ferii możliwe jest również zamówienie BKL przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia. Kolejka będzie ruszać ze stacji w Majdanie o godzinie 11:00. Czas przejazdu wraz z krótkim postojem w Balnicy to ok. 2 godziny. Sprzedaż biletów wyłącznie w dniu przejazdu od godziny 10:00 w biurze na stacji.
W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu – codziennie.

W 2019 r. BKL przewiozła 157 tys. pasażerów – najwięcej w swojej historii. W sezonie letnim jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Kolejka powstała w 1898 r. Przez wiele lat służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę.

Jak przypomina Onet w tym roku dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach. Od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Więcej informacji o BKL TUTAJ

Źródło: http://www.bieszczadzka24.pl/
fot. Michał Bosek

Dodaj komentarz