Dożynki Diecezjalne w Parku Papieskim przy Katedrze w Rzeszowie [FOTO]

25 sierpnia 2019 r. w Parku Papieskim w Rzeszowie odbyły się Dożynki Diecezjalne 2019. Do stolicy Podkarpacia przyjechało 73 delegacje z wieńcami dożynkowymi.

Już o godz. 11.00 plac przed sceną w Parku Papieskim wypełnili rolnicy z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 73 delegacje z 89 wieńcami (najwięcej wieńców przywieźli parafianie z Tarnowca, Wysokiej Strzyżowskiej i Trzebowniska).

O godz. 11.30 młodzież z parafii w Krasnej przedstawiła program słowno-muzyczny. Podczas dożynek i Mszy św. wystąpił Strzyżowski Chór Kameralny i orkiestra ze Strzyżowa.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Tadeusza i Elżbietę Złotków z dekanatu strzyżowskiego, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli infułaci: ks. Stanisław Macks. Wiesław Szurek oraz ponad dwudziestu księży. Razem z nimi modlili się przedstawiciele Kapituły Katedralnej.

Biskup Jan Wątroba w homilii nawiązał do Ewangelii na temat zbawienia i słów Jezusa:
„Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają” (Łk 13,24). „Zbawienie wymaga walki. Z kim trzeba walczyć? Odpowiedź jest jedna: Ze sobą samym, bo przecież nie z innymi. Droga do zbawienia nie jest wyścigiem z innymi, kto pierwszy dopadnie drzwi, kto się przepchnie łokciami, by wyprzedzić innych. Do zbawienia idziemy razem, jako wspólnota. Nie mamy się ze sobą ścigać, walczyć czy wzajemnie się podgryzać. Mamy sobie pomagać” – podkreślił biskup.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby, wino, miód i owoce. Na zakończenie liturgii biskup Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje prezentowały swoje wieńce.


Dodaj komentarz