Ojczyznę wolną… – odsłonięcie tablicy w katedrze

11 listopada 2018 r. o godz. 15.00 w katedrze rzeszowskiej, w ramach rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości, odsłonięto tablicę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tablicę poświęcił bp Jan Wątroba.

W uroczystości uczestniczyli głównie księża z dekanatu katedralnego. Przed odsłonięciem ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej, zwrócił uwagę na potrzebę wdzięczności. „Niech ta tablica będzie świadectwem tego, że pamiętamy; że jesteśmy wdzięczni najpierw Panu Bogu Bogu za dar wolnej Ojczyzny; że jesteśmy wdzięczni tym, którzy tę wolność i niepodległość nam wywalczyli, płacąc czasami najwyższą cenę – cenę życia. Ta tablica będzie także  znakiem dla tych, którzy będą wchodzić do naszej rzeszowskiej katedry. (…) Przypomnieniem, że jesteśmy wezwani do odpowiedzialności za przyszłe losy naszej ojczyzny w myśl słów, które powiedział nasz Wielki Rodak, św. Jan Paweł II: «Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo»” – mówił duchowny.

Odsłonięcia dokonali: bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, ks. Stanisław Mac, były proboszcz parafii katedralnej, ks. Stanisław Potera, dziekan dekanatu katedralnego i Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Po odsłonięciu i poświęceniu odbyła się Msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii bp Wątroba, w nawiązaniu do fragmentów biblijnych o wdowach z Sarepty i Jerozolimy, mówił o ludzkiej drodze, która wiedzie od upokorzenia, przez zaufanie, do wywyższenia. Kaznodzieja zauważył, że w historii, którą przeszły wdowy, odbija się historia Polski z okresami upokorzenia, zawierzenia i wywyższenia. W nawiązaniu do postaci biblijnych kobiet,Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę, że w walce o niepodległość Polski szczególną rolę odegrały kobiety, a wśród nich wdowy. Kaznodzieja przywołał słowa Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego: „Wszystkie zakusy rusyfikatorskie i germanizatorskie rozbijały się o zasady wpajane w nasze dusze i serca przez polską kobietę – nasze matki i siostry, nauczycielki. Rola mężczyzn w tej walce do pewnego stopnia była drugorzędna. Byliśmy niejako narzędziem w ręku kobiety, która moralną swą siłę czerpała z wiary w sprawiedliwość dziejową i z nauki Kościoła”.

Jubileuszowa tablica została wykonana z mosiądzu. Przedstawia kontury granic Polski z umieszczonymi w środku słowami: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W górnej części znajduje się płaskorzeźba orła z godła Polski. Tablica otoczona jest biało czerwoną szarfą wykonaną z białego i czerwonego granitu. W górnej części szarfy znajdują się słowa: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Na szczycie umieszczono krzyż kawalerski, który jest głównym elementem herbu Rzeszowa. Na rewersie tablicy znajduje się napis: „Dar mieszkańców Rzeszowa” (fundatorem tablicy są władze miasta Rzeszowa). Autorem projektu i wykonawcą jest pracownia Marcina Szczepaniaka z Rzeszowa. (tn)
źródło: diecezja.rzeszow.pl

Dodaj komentarz