Nowa miejska wypożyczalnia rowerów i skuterów elektrycznych w Rzeszowie

W czwartek, w Rzeszowie został uruchomiony nowy rower miejski. To pierwsze w Polsce takie rozwiązanie, które umożliwia wypożyczać rowery i skutery elektryczne.

Rzeszów podpisał umowę pilotażową z firmą Blinkee.city, która rozlokuje w Rzeszowie 100 rowerów miejskich, tradycyjnych i ze wspomaganiem elektrycznym oraz 20 skuterów elektrycznych. Otworzy również w Rzeszowie serwis rowerów i skuterów.

Nowe rowery miejskie to rowery IV generacji, które można wypożyczać za pomocą bezpłatnej aplikacji do ściągnięcia ze strony internetowej blinkee.city lub google play Będzie można je wypożyczać w wyznaczonych na terenie Rzeszowa 41 strefach. Zwraca się je w konkretne miejsca w strefie, ale jeśli ktoś nie ma na to czasu, ma prawo postawić pojazd w innym. Wówczas zapłaci dodatkowe 5 zł. Pierwsze pół godziny jazdy rowerem kosztuje 1 zł, za każde kolejne 30 minut trzeba zapłacić 2 zł.

Natomiast w przypadku skuterów, można je odstawić w dowolnym miejscu, w którym pozwalają na to przepisy ruchu drogowego z zastrzeżeniem, że nie może to być prywatna posesja. Jazda skuterem kosztuje 59 groszy za minutę.

Ponieważ 30 rowerów będzie można wkrótce wykorzystywać także jako pojazdy elektryczne, Operator systemu umożliwi mieszkańcom wypożyczenie baterii wielkości smartfona, którą będzie można samodzielnie ładować i wpinać do roweru. Natomiast baterie skuterów będą ładowane przez obsługę systemu. Na jednej będzie można przejechać ok. 80 km. Informacja o aktualnym zasięgu, w oparciu o stan ładowania akumulatora będzie widoczna zarówno na aplikacji, jak i wyświetlaczu na pojeździe.

źródło: rzeszow.pl

Dodaj komentarz