Zawodówka, technikum czy liceum? Twój wybór – Twoja przyszłość, czyli jaki kierunek kształcenia wybrać [VIDEO]

 Może myślisz sobie: co będę miał po zawodówce? A co daje mi technikum? Czy po technikum zdam maturę i znajdę pracę?

A może iść do liceum? Tam nauczę się wielu rzeczy z różnych dziedzin, które pomogą mi dostać się na studia… Tylko czy naprawdę chcę studiować? Czy raczej pracować? A może jedno i drugie?

Zawodówka, technikum czy liceum? Twoja przyszłość – twój wybór

To jest trudny wybór, który może decydować o twojej przyszłości. Niestety nikt za ciebie nie podejmie tej decyzji. Musisz zrobić to sam. Możesz jednak przeanalizować fakty za i przeciw, żeby właściwie zadbać o swoją przyszłość.

Niestety bez wykształcenia lub tylko z ukończonym gimnazjum masz niewielkie szanse zaistnienia na rynku pracy. Przemyśl więc swój wybór i zacznij działać już teraz, zanim zacznie ci się chcieć coraz mniej o tym myśleć!

Brak rąk do pracy i coraz większe kłopoty z pozyskaniem fachowców, to problemy z jakimi zmaga się dzisiejszy rynek pracy.

Sytuacja ta jest m.in. konsekwencją wygaszenia w okresie transformacji ustrojowej kształcenia na poziomie szkół zawodowych, oraz znacznego spadku zainteresowania kształceniem na tym poziomie, które przez wiele lat było stygmatyzowane, przy jednoczesnym rozwoju „kultu” studiów wyższych.

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie przedstawia  film „Twój wybór”, w którym jednoznacznie chce pokazać uczącej się w chwili obecnej młodzieży, że dobrze przemyślany wybór kierunku kształcenia, jest gwarancją znalezienia w przyszłości ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Warto dodać, że na naukę nigdy nie jest za późno. Można łączyć pracę z dalszą nauką, na co otwarci są pracodawcy, którzy chętnie inwestują w swoich pracowników, kierując ich na specjalistyczne szkolenia, a nawet studia. Zatem decyzję o podnoszeniu kwalifikacji można podjąć na każdym etapie swojego życia, co z pewnością sprzyjać będzie rozwojowi zawodowemu i awansom. Doświadczenie, poznanie specyfiki rynku pracy pozwoli natomiast lepiej określić swoje oczekiwania, plany i uchroni od błędnych decyzji, które rzutować mogą na całe dalsze życie.
W załączeniu najnowszy BAROMETR ZAWODÓW, czyli prognozę zapotrzebowania na pracowników w 2018 roku dla Powiatu Rzeszowskiego, Miasta Rzeszów i całego Województwa Podkarpackiego.

Twój wybór – Twoja przyszłość

źródło: rzeszow.praca.gov.pl

Dodaj komentarz