Zostań potencjalnym Dawcą Szpiku i Komórek Macierzystych

W dniach 10 – 12 listopada w Rzeszowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Piotra i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Piotra liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Rzeszowa i okolic.

Piotr Popek, mąż Asi, fantastycznej kobiety, i tata Lilki, która jest jego oczkiem w głowie, lubi aktywny wypoczynek, turystykę górską, żużel, czytanie książek i grę w Eurobusiness. Pogłębia swoją wiarę przynależąc do Ruchu Domowy Kościół.
Jak każdy człowiek, miał plany na przyszłość: kolejne dziecko, rozbudowa domu oraz praca w fundacji, dzięki której chciał pomagać innym. Diagnoza, którą usłyszał w czerwcu, była szybka i definitywna – ostra białaczka limfoblastyczna, która wymaga przeszczepienia szpiku.

Rodzina i przyjaciele Piotra nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Piotr i Inni potrzebują Twojej pomocy” ruszyły pełną parą: roznoszone są tysiące ulotek, rozklejane plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Choroba zmieniła priorytety Piotra. Po powrocie do zdrowia chciałby skupić się na pomaganiu innym.
„Niewielkim wysiłkiem możesz podarować komuś drugie życie i zostać dobroczyńcą” – apeluje Piotr, zapraszając na akcję rejestracji dawców szpiku.
„Za tak niewiele możesz podarować bliźniemu tak wiele”.

Rodzina i przyjaciele planują na rynku wiele dodatkowych atrakcji towarzyszących rejestracji.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

10 listopada 2017 r.

– godz. 15:00 – 18:00
5. PKO Bieg Niepodległości
Centrum Handlowe Plaza, ul. Rejtana 65

11 listopada 2017 r.

– godz. 8:30 – 13:30
5. PKO Bieg Niepodległości
Centrum Handlowym Plaza, ul. Rejtana 65

– godz. 12:00 – 18:00
Biesiada Patriotyczna
I Liceum Ogólnokształcące, ul. 3 Maja 15

12 listopada 2017 r.

– godz. 11:00 – 18:00
Rzeszów Śpiewa Patriotycznie
Hol Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice”, Rynek 26

– godz. 10:00 – 20:00
Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Dodaj komentarz