W Rzymie otwarto wystawę poświęconą Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu [VIDEO, FOTO]

W Rzymie otwarto wystawę poświęconą kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ. W czasie audiencji ogólnej o polskim misjonarzu wspomniał Papież Franciszek.

Relacja z wystawy "IN NOMINE DOMINI” Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ ( 1911-2007)”

Wystawa poświęcona kard. Kozłowieckiemu w Rzymie

Na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie otwarto wczoraj wystawę życiu i działalności kardynała Adama Kozłowieckiego, pochodzącego z Podkarpacia, a przez kilkadziesiąt lat sprawującego posługę duszpasterską w Zambii.

Kardynał Kozłowiecki urodził się w 1911 roku w Hucie Komorowskiej. W roku 1929 wstąpił do zakonu jezuitów, nowicjat odbył w Starej Wsi. w 1939 roku został aresztowany przez gestapo, w 1940 roku trafił do obozu koncentracyjnego – najpierw Auschwitz, a potem Dachau. Po wyzwoleniu obozu w 1945 roku wkrótce wyjechał na misje do Zambii, gdzie sprawował posługę przez kilkadziesiąt lat. Był wikariuszem i proboszczem w parafiach tego kraju a także pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki.

Na wystawie, przygotowanej przez Fundację “Serce bez granic” można obejrzeć plansze poświęcone posłudze kardynała, ale także jego stuły, pastorał oraz różaniec. Jest również ekspozycja multimedialna na trzech dotykowych stołach, trzy piramidy holograficzne i filmy poświęcone Adamowi Kozłowieckiemu. Kardynał Adam Kozłowiecki zmarł w Lusace w Zambii w roku 2007. Wystawa w Rzymie jest prezentowana w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Została otworzona dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

źródło: Polskie Radio Rzeszów 


2017.10.10 Otwarto wystawę poświęconą Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ w Rzymie

źródło video: TVP Rzeszów.                 Tekst: PAP

Na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie otwarto we wtorek wystawę prezentującą życie i działalność kardynała Adama Kozłowieckiego (1911-2007). Ekspozycję w 10. rocznicę jego śmierci zorganizowała polska fundacja imienia misjonarza „Serce bez granic”.

Jak podkreślili organizatorzy, wystawa „In nomine Domini. Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki” przedstawia go jako człowieka wszechstronnie wykształconego, znającego dziesięć języków, wychowanego w szacunku dla polskiej tradycji, obrońcę praw człowieka i orędownika niepodległości narodów Afryki.

Zwiedzający mogą poznać kolejne etapy życia polskiego jezuity-misjonarza, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, pierwszego arcybiskupa stolicy Zambii – Lusaki, najwyższego rangą dostojnika Kościoła zambijskiego, mianowanego kardynałem przez Jana Pawła II.

Wśród zaprezentowanych eksponatów są osobiste rzeczy kardynała, między innymi jego chusta obozowa oraz walizka.

Przypomina się, że w czasie pobytu na misji Adam Kozłowiecki przyczynił się do uzyskania niepodległości Zambii, zwanej wcześniej Rodezją Północną.

Kardynał Kozłowiecki, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich hierarchów, został wielokrotnie odznaczony w Polsce i w Zambii oraz w innych krajach. Otrzymał Zambijski Order Wolności, francuski Order Legii Honorowej, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP.

W inauguracji wystawy uczestniczyła liczna delegacja z Polski, między innymi wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk. Był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda, przedstawiciele duchowieństwa z Rzymu i Watykanu, delegacje mieszkańców Majdanu Królewskiego, Kolbuszowej i Rzeszowa, związanych z fundacją imienia kardynała Adama Kozłowieckiego. Fundacja ta ma siedzibę w Hucie Komorowskiej, gdzie urodził się kardynał. Mieści się tam również jego muzeum.

Wystawa w papieskiej uczelni będzie otwarta do 3 listopada.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dodaj komentarz