Uwaga! Niebezpieczna roślina – Barszcz Sosnowskiego. Zobacz gdzie rośnie na mapie on-line

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Prezentujemy Państwu ulotkę informującą o zagrożeniach związanych z tą rośliną.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególnie niebezpieczną latem. Gdy jest ciepło wydziela parzący sok, a poparzenia źle się goją. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie dotykali barszczu Sosnowskiego, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczny.

Dlatego też Lasy Państwowe wspólnie z ekspertami ze strony barszcz.edu.pl stworzyli interaktywną mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Rośliny właśnie zaczynają kwitnąć. Nie sposób ich pomylić z żadną inną rośliną – barszcze dochodzą do 4 metrów wysokości, a główny kwiat, zwany baldachem, może mieć rozpiętość nawet 70 cm.

Rośliny nie należy zrywać, dotykać, ani ścinać – to mogą robić jedynie fachowcy ubrani w zabezpieczające kombinezony. Walka z barszczem jest niezwykle trudna, bo jest to roślina znakomicie przygotowana do przetrwania w każdych warunkach. Z każdego kawałka pociętego korzenia wyrośnie nowa roślina, a obcięty baldach – odrośnie.

Barszcz występuje już prawie w całym kraju. Jak widać na interaktywnej mapie – jest też zgłoszenie z Krasnego, choć my tu jeszcze barszczu nie widzieliśmy.
Sprawdźmy mapę przed wyjazdem na wakacje i uważajmy!

Mapę można znaleźć TUTAJ

Lasy Państwowe proszą o zgłaszanie miejsc, gdzie barszcz rośnie. Jak to zrobić skutecznie – wszystkie informacje można znaleźć na barszcz.edu.pl

Ulotka informującą o zagrożeniach związanych z tą rośliną.

źródło: gis.gov.pl/