Bezpieczna Wielkanoc

Przed nami Wielkanoc. Dla wielu osób ostatnie przedświąteczne dni to czas przygotowań i zakupów. Tłoczno może być w sklepach, ale też na przystankach, dworcach, w pociągach i w autobusach. Bądźmy uważni i ostrożni. Jeśli planujemy wyjazd do rodziny na święta pamiętajmy też, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie.

Nie dajmy szansy kieszonkowcom

Przypominamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności wszędzie tam, gdzie jest tłoczno. Przestrzegamy też przed kieszonkowcami i przypominamy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni kurtki, bądź płaszcza.
  • Plecak czy torebkę nośmy przed sobą. Miejmy je zawsze w zasięgu wzroku, a nie jak często się zdarza na plecach, gdzie kompletnie nie wiemy co się z nimi dzieje.
  • Podczas zakupów – nie odstawiajmy od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment, by nas okraść.
  • Podczas wybierania gotówki z bankomatu ważne jest, aby zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin, wybierajmy takie bankomaty, przy których jest światło, a jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by towarzyszył nam ktoś zaufany.
  • Nie trzymajmy numerów pin razem z kartami do bankomatów!
  • Nie demonstrujmy zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. W przypadku kradzieży nie stracimy całej gotówki.
  • W autobusach lub pociągach wybierajmy zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego – unikajmy pustych przedziałów w pociągu.
  • Klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

Jeśli poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania
W okresie świąt wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem – upewnijmy się, że drzwi i okna zostawiamy zamknięte. Pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką.

Bądźmy czujni, jeśli na klatce schodowej czy w pobliżu domu zauważymy obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

Bardzo ważne jest współdziałanie z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkania. Podczas nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Bądźmy odpowiedzialni za kierownicą
Wyruszając w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić jego stan. Pamiętajmy też o tym, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. I nie ma znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci – zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.

Pozostawiając samochód pamiętajmy też o jego zabezpieczeniu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

źródło: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl