1 września 1939 r. – PAMIĘTAMY !!!

82. lata temu, 1 września 1939 roku, Niemcy dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. O godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Bohaterską obroną placówki trwającą siedem dni wsławiły się oddziały dowodzone przez majora Henryka Sucharskiego.

Pierwsze ataki wojsk hitlerowskich na Polskę miały miejsce już kilkanaście minut przed wydarzeniami w Gdańsku – o 4.34 rano bombowce III Rzeszy zaatakowały most w Tczewie, a o 4.42 rozpoczęło się bombardowanie miasta Wieluń.

17 września 1939 r. dramatyczną sytuację Polski pogorszyło drugie uderzenie – tym razem ze wschodu – ze strony ZSSR.

U podstaw II wojny światowej leżały przede wszystkim dążenia Niemiec i ZSRR do hegemonii w Europie i likwidacji przy użyciu rozwiązań siłowych porządku międzynarodowego, który został ustanowiony na mocy traktatu wersalskiego.

W najkrwawszym konflikcie zbrojnym w historii świata toczącym się do 2 września 1945 r. uczestniczyło w sumie 61 państw. W walkach brało udział ponad 110 mln żołnierzy. Przeszło 55 mln ludzi zginęło lub zaginęło, w tym w Polsce ok. 5,8 mln, a 35 mln zostało rannych.

Dziś choć na moment pochylmy głowy w zadumie i uczcijmy pamięć o tych, którzy 1 września 1939r. oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.

Dodaj komentarz