Śmiecie w gminie Krasne mogą być tańsze o 1 zł, nie 30 zł a 29 zł to brzmi dumnie!

Opłaty za śmieci. W gminie mieszkańcy łapią się za głowy. Takich podwyżek jeszcze nie było. Niektórzy zapłacą 2.160 zł rocznie. Jest sposób na to, by obniżyć opłaty za śmiecie. Wystarczy odpowiednio zagospodarować swój teren. Jednym ze sposobów na ograniczenie opłat za wywóz śmieci jest postawienie kompostownika.

Zwolnienie nie jest automatyczne. Decyzję o zastosowaniu ulgi podejmuje gmina i to ona decyduje, ile wyniesie obniżka stawki.
Czy obniżki rzeczywiście mogą być odczuwalne? Ależ tak np. w Białymstoku właściciele domów, którzy korzystają z kompostowników, mogą liczyć na ulgę w wysokości 3 zł od osoby.
Każda gmina ma swoje zasady i różny poziom inteligencji swoich radnych i tak: w gminie Izabelin, gdzie od stycznia opłata za wywóz śmieci wynosi 33 zł od osoby, obniżka za używanie kompostownika wynosi 6 zł na osobę. Czyli różnice są spore w zależności od miejsca, a opłaty za wywóz śmieci naprawdę mogą być niższe. W naszej gminie Krasne nasi wspaniałomyślni i inteligentni radni wyszli naprzeciw swoim mieszkańcom i wszystkim, którzy zadeklarują posiadanie kompostownika ustalili obniżenie miesięcznej za odpady aż o 1,00 zł. od osoby. Tu należą się szczególne podziękowania za akt łaski wobec mieszkańców. Jak długo musieli nad taką obniżką dyskutować?
Jeżeli właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostownik na bioodpady to musi się liczyć z tym, że operator nie będzie odbierać od niego odpadów zielonych ani kuchennych. Nie będzie miał też możliwości oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, dlatego wydaje się, że wielu mieszkańców gminy nie zdecyduje się na skorzystanie z tej ulgi. Ale uważamy, że warto złożyć deklarację o posiadaniu kompostownika i zaoszczędzić 12,00 zł rocznie na osobie w rodzinie i na złość zrobić władzom gminy, które specjalnie ustaliły taką małą stawkę by zwolnień nie było.

Co powinno się wyrzucać do kompostownika?
Do kompostownika powinny trafiać odpady ogrodowe (liście, rośliny, gałązki), resztki jedzenia pochodzenia roślinnego (żadnych kości czy chrząstek!) i resztki warzyw i owoców takie jak obierki czy ogryzki. Na kompost nadadzą się również resztki pokarmów dla zwierząt (sucha karma), zbite skorupki jaj, rozerwane torebki po herbacie oraz fusy z kawy.
Warto pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać chwastów z nasionami czy roślin, które są chore, a także resztek mięsa i ryb, drewna, metalu, plastiku, gazet oraz folii.

Radnym gminy Krasne za zwolnienie z opłaty za śmiecie o 1,00 zł od osoby za posiadanie kompostownika należą się szczególe podziękowania! Przypominamy, że dieta radnego to przynajmniej 1000,00 zł miesięcznie. Oczywiście przewodniczący wysokiej Rady i radny przewodniczący, wiceprzewodniczący komisji ma odpowiednio więcej !

Kosmiczne stawki za śmiecie w naszej gminie !

Przeciętna 4 osobowa rodzina w gminie Krasne w roku 2020 zapłaci o 912,00 zł więcej rocznie – to jest kwotę 1.440,00 zł, (wzrost ceno o 172%). W roku 2019 rocznie zapłaciła 528,00 zł.

Najpóźniej 15 kwietnia 2020 będziemy musieli zapłacić za wytworzone odpady i to 30 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej gospodarstwo domowe.

Rodzina składająca się z minimum trzech osób już od ww. dnia zapłaci 270zł, czteroosobowa 360 zł, pięcioosobowa 450 zł. Aż strach liczyć dla większych rodzin. Takie “czyszczenie portfela” będzie jeszcze trzy razy w roku tj. do 15.VII.2020, 15.X.2020 i przed Świętami Bożego Narodzenia najpóźniej 15.XII.2020.

Przypomnijmy miesięczna stawka za odpady segregowane w roku 2019 wynosiła:
13,00 zł miesięcznie od mieszkańca jeżeli nieruchomość zamieszkuje 1 do 2 osób; po podwyżce 30,00 zł miesięcznie od osoby, wzrost ceny o 130%
11,00 zł miesięcznie od mieszkańca jeżeli nieruchomość zamieszkuje 3 do 4 osób; po podwyżce 30,00 zł miesięcznie od osoby, wzrost ceny o 174%
10,00 zł miesięcznie od mieszkańca jeżeli nieruchomość zamieszkuje 5 i więcej osób; po podwyżce 30,00 zł miesięcznie od osoby, wzrost ceny o 200%

To wszystko to za przyzwoleniem radnych gminy, którzy na wniosek projektu uchwały wójta zatwierdzili taką kwotę. Według władz gminy mieszkaniec naszej gminy nie należy do “czyścioszków” i produkuje najwięcej śmieci spośród innych mieszkańców w powiecie, a może nawet w województwie. Tak pokazują statystyki i wyliczenia.

Stawki opłat za odpady w 2020 w Gminie Miasto Rzeszów jeszcze nie zmieniły się i są takie jak 2019 r. i są następujące :

Odbiór 1 raz w tygodniu mokre i bio. 1 raz na 2 tygodnie segregowane

Segregowane

1 osoba 20 zł/miesiąc;
2 osoby 40 zł/miesiąc
3 osoby 55 zł/miesiąc
4 osoby 66 zł /miesiąc
5 osób i więcej 85 zł/miesiąc.

Niesegregowane

1 osoba 30 zł
2 osoby 60 zł
3 osoby 83 zł
4 osoby 99 zł
5 osób i więcej 128,00 zł

Gmina Odpłatność mieszkańców za odpady komunalne 
Krasne 30 zł miesięcznie na osobę  
odbiór odpadów raz na 2 tygodnie mokre i bio, 1 raz na miesiąc segregowane
Trzebownisko 24 zł od osoby jeżeli nieruchomość zamieszkuje od 1 do 4 mieszkańców
20 zł od osoby jeżeli nieruchomość zamieszkuje powyżej 4 mieszkańców
odbiór odpadów co 2 tygodnie mokre i bio, segregowane
Tyczyn 20 zł miesięcznie na osobę
odbiór odpadów raz na 2 tygodnie mokre i bio, 1 raz na miesiąc segregowane
Świlcza 22 zł miesięcznie na osobę
odbiór odpadów co 2 tygodnie mokre i bio, segregowane
Chmielnik 20 zł miesięcznie na osobę
odbiór odpadów co 2 tygodnie mokre i bio, segregowane
Czarna
Łańcucka
16 zł – od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli właściciel nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym
15 zł – od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli właściciel kompostuje bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym
odbiór odpadów 1 raz na miesiąc mokre i bio, segregowane
Lubenia 18 zł miesięcznie na osobę
odbiór odpadów co 2 tygodnie mokre i bio, segregowane
Boguchwała 24 zł zamieszkiwanych przez 1 osobę
48 zł zamieszkiwanych przez 2 osoby
72 zł zamieszkiwanych przez 3 osoby
95 zł zamieszkiwanych przez 4 osoby
115 zł zamieszkiwanych przez 5 osób
125 zł zamieszkiwanych przez 6-8 osób
135 zł zamieszkiwanych przez więcej niż 8 osób
odbiór odpadów raz na 2 tygodnie mokre i bio, 1 raz na miesiąc segregowane
Jeżowe 13 zł miesięcznie na osobę
(Zakład Komunalny Sp. z o.o w Sokołowie Młp. odbiera odpady
od mieszkańców gminy Jeżowe tak jak w gminie Krasne)

Dodaj komentarz