10. Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy

Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy to niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców, która w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowana była w centrum miasta w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Ze względu na podjętą współpracę Organizatorów 9. edycji Dnia Odkrywców z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, zadecydowano o przeniesieniu naukowego eventu na tereny przy politechnice… I to posunięcie okazało się wybitnie celnym strzałem, o czym mogliśmy się przekonać w czerwcu 2018 r.

8 czerwca 2019 o godz. 11.00 na scenie głównej zlokalizowanej tuż przed wejściem do Budynku V Politechniki Rzeszowskiej, zainaugurowane zostanie oficjalnie po raz 10. coroczne święto nauki. Dla odiwedzających zostaną przygotowane 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Swoje osiągnięcia zaprezentują uczestnicy z różnych instytucji działających w temacie popularyzacji nauki i techniki w tym 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.

Będą interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dorobek naukowy i popularnonaukowy, projektowy i konstrukcyjny kół naukowych techników, szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych. Można będzie spotkać się ze sztuką – malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i… muzyką. A także odbyć sentymentalną podróż do przyszłości w klimatach z okresu PRL-u.
Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji… od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny tegorocznego 10. Dnia Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Kto pamięta rok 2008 i miniaturową kolej na makietach modułowych prezentowaną w Galerii Miejskiej, będzie mógł przypomnieć sobie świat małej kolei na makiecie zainstalowanej na Pikniku, w holu budynku V. A wszystko to dzięki pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei KATOWICE oraz Technikum Transportowego nr 4. Zaprezentują oni ruchową makietę szkolną w skali H0, służącą do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym.

Oprócz tego przygotowano liczne atrakcje dla najmłodszych, trochę starszych i zupełnie dorosłych.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na www.dzienodkrywcow.pl oraz na profilu Facebookowym – www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow
 

Dodaj komentarz