Bieszczadzka majówka z Funduszami UE

BIESZCZADZKA MAJÓWKA Z FUNDUSZAMI UE. Przez dwa dni 1-2 maja w Wołosatem, Mucznem oraz Bereżkach zorganizowane zostaną imprezy pod hasłem „Europa otwarta dla wszystkich – 15 lat zmian na Podkarpaciu”.

Ich organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przy współudziale Lasów Państwowych i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Prawdopodobnie, z tej okazji, w dniach 1-5 maja zostanie uruchomione przejście graniczne Wołosate-Łubnia, z którego będą mogli skorzystać turyści piesi i rowerowi.

Inauguracja imprezy nastąpi 1 maja w Mucznem w Centum Promocji Leśnictwa i związana jest z 15-leciem akcesji Polski do Unii Europejskiej. Leśnicy do zabawy zapraszają dzieci i dorosłych. Między innymi zorganizowane zostaną quizy i konkursy tematycznie związane z Unią Europejską oraz Podkarpaciem. Gry edukacyjne zaprezentują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a o działaniach edukacyjnych opowiedzą członkowie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Na specjalnie przygotowanych stoiskach będą się prezentowali beneficjenci Funduszy Europejskich. Odbędzie się również degustacja potraw regionalnych, w tym unijnego tortu urodzinowego, który zostanie uroczyście pokrojony.

Oprawą artystyczną imprezy są występy znanych i cenionych grup i zespołów. W tym dniu na scenie w Mucznem wystąpią: Czerwony Tulipan, Orkiestra św. Mikołaja oraz Dom o Zielonych Progach.

2 maja impreza przenosi się do Wołosatego na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W tym dniu uczestnicy imprezy będą mogli uczestniczyć w szeregu konkursach quizach, zabawach. Odbędzie się projekcja diaporam oraz filmów przyrodniczych. Na terenie stadniny koni huculskich będą odbywały przejażdżki wierzchem oraz bryczką. Pracownicy stadniny zaprezentują umiejętności koni huculskich. Swoje gry i zabawy edukacyjne zaprezentują zaproszeni przedstawiciele słowackiego Parku Narodowego Połoniny, który wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Miłośników turystyki rowerowej organizatorzy przedsięwzięcia zapraszają na rajd rowerowy na trasie Wołosate-Bereżki z ogniskiem na zakończenie rajdu.

Zwieńczeniem drugiego dnia imprezy będzie pokaz multimedialny „Wędrówka po gwiezdnym niebie” z obserwacją słońca przez teleskopy, który poprowadzi Pawel Duris, pomysłodawca i twórca Parku Gwiezdnego Nieba – Bieszczady.

Duże poruszenie w środowiskach turystycznych wywołała informacja, że przy okazji obchodów 15-lecia akcesji Polski do Unii Europejskiej, zostanie uruchomione w dniach 1-5 maja przejście graniczne Wołosate-Łubnia.

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor potwierdza, że są plany otwarcia na majówkę tego przejścia granicznego, ale na razie wszystko jest na etapie uzgodnień na płaszczyźnie pełnomocników granicznych. -Planuje się otwarcie tymczasowego miejsca przekraczania granicy w okresie od 1 do 5 maja. Przejście ma być czynne w godz. od 9 do 18 i będzie je można przejechać również rowerami – mówi rzeczniczka.

Ponadto mjr Pikor informuje, że podczas takich akcji obowiązują wszystkie zasady dotyczące przekraczania granicy Schengen. – Polacy powinni mieć przy sobie paszport, a osoby z terenu Ukrainy wszystkie dokumenty jakie mają przy sobie, przekraczając granicę z Polską. Ważną informacją dla wycieczek rowerowych jest to, że jeśli ktoś nie zdąży wrócić na czas do Wołosatego, to będzie musiał jechać do najbliższego przejścia granicznego, które znajduje się w Krościenku.

muczne rajd

Dodaj komentarz