Policja. Uważaj na kieszonkowców!

Za kilka dni rozpoczną się Świętą Bożego Narodzenia. Wielu z nas wybierze się na duże przedświąteczne zakupy. Centra handlowe i bazary zapełnią się kupującymi, tłok będzie także w środkach komunikacji publicznej. Niestety w tłumie mogą pojawić się chętni na łatwy zarobek cudzym kosztem – kieszonkowcy. Tłok, pospiech, roztargnienie, przemęczenie to ich sojusznicy. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, aby przestępcy nie zepsuli nam nadchodzących świąt.

Rzeszowscy policjanci baczniej przyjrzą się miejscom, gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych. Pojawią się na bazarach, w rejonach dużych sklepów, przystanków komunikacji publicznej. W walce ze złodziejami mogą pomóc policjantom rozwaga kupujących oraz zachowanie przez nas podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Uważajmy na kieszonkowców, którzy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch. Pamiętając i stosując poniższe zasady możemy jednak pokrzyżować ich zamiary:

  •     trzymaj swoją torebkę, saszetkę przed sobą,
  •     pieniądze rozdziel i umieść w różnych miejscach,
  •     nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN,
  •     klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
  •     jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych miejsc,
  •     nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
  •     płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela,
  •     podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment,
  •     zwracaj uwagę na “sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  •     na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Gdy utracimy dokumenty lub karty płatnicze:

Policjanci przypominaj, że w przypadku utraty (zagubienia, zniszczenia) dokumentów (dowodu osobistego,  paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego) fakt ten należy jak najszybciej zgłosić w organie, który dokument wydał. W przypadku utraty w podobnych okolicznościach kart bankomatowych lub kredytowych jej posiadacz ma obowiązek zgłosić ten fakt wydawcy karty czyli właściwemu bankowi lub w jego placówce Zgłoszenia można dokonać telefonicznie dzwoniąc na udostępnioną całodobowa infolinie banku. Zgłoszenie powinno nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu przez posiadacza utraty karty lub dokumentu.

Utraty dokumentów w wyniku zagubienia, zniszczenia lub innych przyczyn niezwiązanych z przestępstwem  nie zgłaszamy w jednostkach policji, które nie mają możliwości zarejestrowani takiego zdarzenia, a niepotrzebnie wydłuża procedurę.

Policja jest instytucją właściwą do zgłoszenia utraty dokumentów lub kart płatniczych tylko w wyniku przestępstwa, kradzieży, włamania, rozboju, oszustwa, przywłaszczenia. W tym przypadku policjanci dysponując cechami dokumentu lub kart zarejestrują je w bazie rzeczy utraconych w wyniku przestępstwa.

Zgłoszenie takiego faktu policji nie zwalnia posiadacza dokumentu lub karty do zgłoszenia faktu do właściwego organu i banku.

Dodaj komentarz