Policyjne działania “Pieszy” na podkarpackich drogach

Od piątku na drogach Podkarpacia trwają działania “Pieszy”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami i pieszych przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego, a przez to zminimalizowanie liczby wypadków z udziałem niechronionych użytkowników dróg. Szczególną uwagę policjanci zwracają na kierujących, popełniających wykroczenia w rejonach oznakowanych przejść dla pieszych.

Jesienna aura, mgły, coraz szybciej zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być mniej widoczni dla innych uczestników ruchu. Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy wzrasta zagrożenie w ruchu drogowym, a szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są właśnie piesi.

Tylko w piątek w wypadkach na drogach województwa podkarpackiego zginęło troje pieszych – więcej informacji tutaj. W czwartek w Nowosielcach w powiecie przeworskim zginął 52-letni pieszy – informacja tutaj. A w wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w Błażowej Dolnej śmierć poniósł 68-letni pieszy – więcej tutaj.

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu policjanci rozpoczęli w piątek działania kontrolno – prewencyjne “Pieszy”. Potrwają one do poniedziałku, 26 listopada. W tym czasie funkcjonariusze w będą zwracać uwagę kierujących, którzy stwarzają dla pieszych zagrożenie. Szczególną uwagę zwrócą na takie wykroczenia jak:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania,
  • nieprawidłowe zatrzymywanie się lub parkowanie w szczególności w miejscach ograniczających widoczność przejść dla pieszych.

Funkcjonariusze zwrócą także uwagę, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów i nie popełniają wykroczeń polegających m.in. na:

  • przekraczaniu jezdni w miejscach zabronionych,
  • wchodzeniu na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych i w miejscach innych niż przejścia dla pieszych,
  • wchodzeniu na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych,
  • przebieganiu przez jezdnię.

Przypominamy także, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Dodaj komentarz