Światowy Dzień Serca w Rzeszowie

30 września na rzeszowskim Rynku odbędzie 18 edycja obchodów Światowego Dnia Serca.

Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej chorób serca oraz promocja zdrowego stylu życia.

Tegoroczne hasło Światowej Federacji Serca “Moje Serce – Twoje Serce”, wiąże się ze złożeniem obietnicy: “obiecaj jeść zdrowiej, być bardziej aktywnym, rzucić palenie! Zrób to już dziś, a szybko zobaczysz ogromne zmiany. Twoje serce Ci za to podziękuje.”

W tym roku płyta Rynku zostanie podzielona na 6 stref. Każda z nich w innym aspekcie dba o zdrową kondycję serca.

– STREFA “ZBADAJ SERCE” – bezpłatne badania (EKG, cholesterol, ciśnienie tętnicze krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu i porady specjalistów (specjalista ds. leczenia ran przewlekłych, specjalista ds. nietrzymania moczu, kardiolog),
– STREFA “GOTUJ Z SERCEM” – strefa zdrowego żywienia, a w niej – degustacje, gotowanie na żywo, porady dietetyków, nauka układania diety, warsztaty zdrowego gotowania,
– STREFA “AKTYWNE SERCE” – porady fizjoterapeutów – Rowery kardio, porady trenera personalnego, trampoliny, szkolenia wspinaczkowe, nordic walking,
– STREFA “URATUJ SERCE” – miasteczko pierwszej pomocy i ratownictwa a w nim: szpital pluszowego misia, nauka udzielania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom na fantomach, obsługa defibrylatora AED. KRWIOBUS, Alkogogle, narkogogle, prezentacja grup ratowniczych GOPR i WOPR,
– STREFA “RELAKS DLA SERCA” – “Plaża pod ratuszem” – leżakowanie z kubkiem gorącej herbaty,
– STREFA “WIRTUALNE SERCE” – Serce 3D, wirtualna rzeczywistość, gry o sercu i dla serca.

Na scenie Rzeszowskiego rynku odbywać się będą panele dyskusyjne specjalistów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Dla uatrakcyjnienia wydarzenia przewidziano występy zespołów tanecznych, muzycznych, pokazy sportowe, a także konkursy dla dzieci, gry i zabawy. Do wzięcia udziału w kampanii zaproszeni zostali znani sportowcy, kluby sportowe, kluby fitness oraz inne – mające na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Dzień serca rozpocznie się o godzinie 12 Mszą Świętą koncelebrowaną przez J.E. Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę.

Od godziny 13 rozpoczną się badania oraz atrakcje rzeszowskiej sceny.

O godzinie 15.45 wystąpi Weronika Curyło – finalistka programu The Voice Of Poland.

Wydarzeniem towarzyszącym Dniu Serca jest akcja #dajemyserce Celem akcji jest zwrócenie uwagi możliwie jak największej liczby osób na problematykę chorób układu krążenia i zachęcić do działań profilaktycznych.

Finałem kampanii #dajemyserce będzie wykonanie na płycie Rynku zdjęcia osób ustawionych w kształt serca. Chcemy stworzyć największe ludzkie serce w Polsce.

Na czym polega akcja?
1. Polub fan page Dzień Serca w Rzeszowie.
2. Wrzuć na swojej tablicy FB zdjęcie dłoni złożonych w kształcie serca z hasztagiem #dajemyserce,
3. Oznacz w opisie zdjęcia kolejne 3 osoby, które chcesz zaprosić do akcji,
4. Przyjdź 30 września o godz. 14.30 na rzeszowski Rynek, odbierz “serce za serce” – specjalne antystresowe serce które przygotowaliśmy dla każdego, kto włączył się do naszego projektu i stwórz z nami największe “żywe serce” w Polsce. Mamy do rozdania 1000 serc.

Zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia obrazu “Podkarpacie z sercem”, który zostanie zlicytowany podczas kongresu KMICE 26 października, a uzyskane fundusze przekazane na szczytny cel.

Dodaj komentarz