VII Narodowe Czytanie – Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaprasza mieszkańców do wspólnego czytania powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” w ramach VII Narodowego Czytania 2018 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie odbędzie się 8 września 2018 r. od godz. 16.00 do 21.00 obok Fontanny Multimedialnej przy Alei Lubomirskich w Rzeszowie.

Podczas VII Narodowego Czytania w „Klubie czytelnika” mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia oraz zaproszeni Goście przeczytają wybrane fragmenty powieści „Przedwiośnie” (16.00-20.00). Uczestnicy skorzystają z własnych książek bądź tekstów przygotowanych przez organizatorów.

W klimatycznym wnętrzu z lat 20-tych i 30-tych odbędzie się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy „Przedwiośnia” okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Uczestnicy będą mieć także możliwość wzięcia udziału w quizie i wykonania zdjęć z użyciem rekwizytów i charakterystycznych elementów strojów (16.00-20.00). Do dyspozycji będzie także fotobudka.

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych (16.00-19.00). Odbędą się animacje, gry, zabawy oraz warsztaty i pokaz baniek mydlanych. Zorganizowana zostanie także gra historyczno-przygodowa „Szlakiem Żeromskiego”, w której będzie można wykazać się wiedzą oraz sprytem, a także otrzymać drobne upominki.

Podczas happeningu „Domy marzeń i ptaki wolności” (16.00-19.00) prezentowane będą kreacje plastyczne dzieci, czyli malowanie na folii. W tych samych godzinach trwać będą warsztaty rękodzieła „Orły i sokoły”, podczas których ze starych książek i papieru będą wykonywane okolicznościowe dekoracje.

Całości towarzyszyć będzie wystawa „Aparaty fotograficzne w czasach «wiosny» niepodległości” przygotowana przez Fundację Aparat Caffe, a także wystawa „Moda 20-lecia międzywojennego” inspirowana zbiorami WiMBP w Rzeszowie.

Narodowe Czytanie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej, który rozpocznie się o godz. 20.00.

W ubiegłym roku „Przedwiośnie” zajęło II miejsce w głosowaniu internautów. W lutym tego roku Prezydent Andrzej duda ogłosił, że w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczną lekturą podczas Narodowego Czytania będzie powieść Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”.
Organizatorem VII Narodowego Czytania w Rzeszowie jest Urząd Miasta Rzeszowa, koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, a partnerami Estrada Rzeszowska, Fundacja Aparat Caffe oraz Teatr „Maska”.

Dodaj komentarz