Europejski Stadion Kultury 2018 Rzeszów, 21 – 24 czerwca 2018 r.

Tegoroczna edycja Wschodu Kultury ESK odbędzie się w dniach 21-24 czerwca (od czwartku do niedzieli). Organizatorzy zaplanowali około 40 wydarzeń, 25 projektów artystycznych, 15 koncertów, w których weźmie udział ok. 200 artystów z 14 państw. Będą też wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie.

Europejski Stadion Kultury Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego oraz innych państw, realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest podkreślenie współpracy z Ukrainą.

Europejski Stadion Kultury narodził się w 2011 roku jako projekt kulturalny, mający towarzyszyć Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej 2012. W 2013 Europejski Stadion Kultury odbył się pod nowym szyldem – Wschód Kultury. Z imprezy inspirowanej sportem Festiwal stał się projektem współpracy kulturalnej trzech miast Polski Wschodniej (Rzeszowa, Lublina, Białegostoku) z krajami Partnerstwa Wschodniego.

W 2018 roku odbędzie się 8. edycja Europejskiego Stadionu Kultury i 6. pod szyldem Wschodu Kultury.

Europejski Stadion Kultury jest najważniejszym, największym i najbardziej oczekiwanym wydarzeniem kulturalnym na podkarpaciu. Co roku bierze w nim udział około 80 000 uczestników, w tym także z zagranicy. Festiwal posiada interdyscyplinarny charakter, w jego skład wchodzą projekty z zakresu różnych dziedzin kultury i sztuki, takich jak muzyka, teatr, taniec, sztuka nowoczesna, fotografia. Program konstruowany jest w taki sposób, aby był ciekawy dla odbiorców z różnych grup wiekowych.

Festiwal integruje lokalne środowiska artystyczne i aktywizuje je do działania i współpracy. Co roku w festiwalu biorą udział przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych, którzy koordynują zgłoszone przez siebie projekty. W trakcie Festiwalu odbędzie się 40 różnorodnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i wiele więcej. Miasto odwiedzi 200 artystów z 14 krajów.

W tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury wezmą udział przedstawiciele 14 państw. Najszersze i długotrwałe partnerstwo zostało nawiązane z Ukrainą i współpraca ta jest wciąż kontynuowana. Nasze miasto kontynuuje i pielęgnuje relacje z wschodnimi sąsiadami, wzmacniając je przez kolejne edycje Festiwalu. Festiwal cieszy się też ogromnym zainteresowaniem studentów z Ukrainy, którzy kształcą się w Rzeszowie.

W 2018 roku Europejski Stadion Kultury sięga do swoich korzeni. ESK narodził się jako projekt kulturalny towarzyszący Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. W tym roku, w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, chcemy po raz kolejny sięgnąć po pozytywne sportowe emocje i wspólnie wspierać reprezentację Polski. Mecz fazy grupowej Polska – Kolumbia będzie można oglądnąć na dużym ekranie LED w Klubie Festiwalowym i na rzeszowskim Rynku 24 czerwca.

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury
Rzeszów, 21 – 24 czerwca 2018 r.

25 projektów, 40 różnorodnych wydarzeń, 15 koncertów, 4 spektakle, 200 artystów, 14 państw

KLUB FESTIWALOWY

Od czwartku do niedzieli

Klub Festiwalowy mieszczący się na rzeszowskich Bulwarach to przestrzeń otwarta dla wszystkich, idealne miejsce zarówno na wypoczynek i chwile relaksu jak i spotkania i zabawę w gronie znajomych. To właśnie w Klubie Festiwalowym odbywać się będą warsztaty, projekcje filmowe, koncerty i dyskusje, tutaj odbędzie się Silent Disco, funkcjonować też będzie strefa gastronomiczna.

STREFA KIBICA I SILENT DISCO

Strefa Kibica
24.06, niedziela, Klub Festiwalowy i Rynek

W 2018 roku Europejski Stadion Kultury sięga do swoich korzeni. ESK narodził się jako projekt kulturalny towarzyszący Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. W tym roku, w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, chcemy po raz kolejny sięgnąć po pozytywne sportowe emocje i wspólnie wspierać reprezentacje Polski. Mecz fazy grupowej Polska – Kolumbia będzie można doglądnąć na dużym ekranie LED w Klubie Festiwalowym i na rzeszowskim Rynku.

Silent Disco
22-23.06, piątek i sobota, Klub Festiwalowy

Silent Disco to oryginalny i nietypowy koncept “cichej dyskoteki”, podczas której uczestnicy tańczą do wybranej muzyki słuchanej przez słuchawki. Projekt po raz pierwszy zawitał do Rzeszowa właśnie dzięki ESK i na stałe wpisał się w program festiwalu – co rok bowiem cieszy się coraz większą popularnością.

PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE

Ucho – Dźwiękowy wehikuł
21 – 24.06, czwartek – niedziela, Podziemna Trasa Turystyczna

Ucho to niezwykły projekt dźwiękowy oparty na polsko-ukraińskich słuchowiskach 3D, w systemie dźwięku binauralnego, przystosowanego do słuchawek. Słuchowisko będzie można usłyszeć w specjalnie przygotowanej, komfortowej strefie relaksu słuchowego pn. „Dzwiekowy wehikuł”.
Koordynator: Kuba Kowalski, Fundacja Rzeszowska

Global Village
23 – 24.06, sobota – niedziela, Klub Festiwalowy

Projekt zakładający współpracę z wolontariuszami pochodzącymi z różnych stron świata. Podczas wydarzenia uczestnicy opowiedzą o swojej kulturze, zwyczajach, tradycyjnych potrawach. Bedzie to także doskonała okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń z obywatelami innych państw.
Koordynator: Artur Kawa, Rzeszowski Inkubator Kultury

Performance “Tableau Vivant”
21.06, czwartek, BWA

Projekt jest multidyscyplinarnym wydarzeniem artystycznym, którego główna osia jest grupowy performance opracowany i wyreżyserowany przez Mike’a Hentz’a z Berlina. Projekt angażuje prace artystów różnymi formami artystycznej aktywności: obiektami, muzyka, instalacja, wizualizacjami, śpiewem, tańcem, gra aktorska, gdzie wszystko wspólnie tworzy improwizowany w odbiorze performance, ale o ściśle określonej strukturze. Wydłużone sekwencje pozwalają na wyjątkowa interakcje z publicznością, która ma szanse w dowolnym momencie partycypować i animować zdarzenie. Po zakończeniu efemerycznego w charakterze performansu będzie otwarta wystawa intermedialna składająca się z elementów budujących przestrzeń wydarzania się performansu, której osia jest instalacja przestrzenna stworzona przez artystę Mika Hentza.
Koordynator: Malwina Kajetanczyk

TEATR

Plenerowy spektakl pt. “St. Nicholas” – monodram Conora McPhersona w wykonaniu Szymona Kusmidra
23.06, sobota, Podziemna Trasa Turystyczna

Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce. W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry. Jest to niezwykła opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą. Spektakl w wykonaniu Szymona Kusmidra wieńczy 25-lecie pracy artystycznej aktora.
Koordynator: Piotr Piech, Rzeszowska Akademia Fotografii

Spektakl “Shafa” teatru Kubara
24.06, niedziela, Teatr Maska

Teatr Kubara założony został w czasie rewolucji na Ukrainie, zimą 2014 roku przez studentów. Spektakl “Shafa” to mistyczna podróż do samego serca nieznanej Ukrainy, z elementami muzyki na żywo łączący dawne ukraińskie pieśni i rytuały ludowe z nowoczesnym teatrem.
„Shafa” zachwyca bogactwem obrazów, rytuałów, scen dramatycznych i muzycznych.
Koordynator: Iaroslav Liashok

FOTOGRAFIA

Ulica
21-24.06, ul. Grunwaldzka

Projekt Ulica to szereg działań artystyczno-fotograficznych, których głównym celem jest wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Rzeszowa poprzez zwrócenie uwagi na kulturę i mniejszość ukraińską. Motywem przewodnim będzie ulica, jako miejsce spotkań i interakcji.
W ramach projektu odbędą się warsztaty fotograficzne z zakresu fotografii analogowej, fotoakcja społeczna – portretowanie mieszkańców Rzeszowa oraz wystawy.
Finał projektu: uroczysty wernisaż prac uczestników warsztatów odbędzie się w siedzibie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.
Koordynator: Ilona Dusza Kowalska, Monika Rejewska Madrzyk, Fundacja Aparat Caffe

TANIEC

„Ogrody przyjemności”, Teatr O.de.la
23.06, sobota, fontanna na Bulwarach

Spektakl “Ogrody przyjemnosci” to kilka scen pokazujacych ciało wolne, improwizujace, ale tez ulegajace konwenansom i formom. Ciało w kontakcie z drugim ciałem. Ciało prywatne, rytualne, indywidualne i społeczne. Ciało jako mieso i jako poezja… Ciało, które staje sie przestrzenia. Autorka choreografii jest Marta Bury.
Koordynator: Marta Bury, Teatr O.de.la

Performance taneczny „Słowianskie wianki od Kupałki”
23.06, sobota

Słowiańskie wianki od Kupałki to performance artystyczny oparty na motywach słowiańskich, który zostanie zrealizowany w przestrzeni miejskiej. Działanie rozpocznie się na ul. 3 Maja, następnie tancerze przejdą na al. Pod Kasztanami, a finał nastąpi przy Fontannie Multimedialnej.
Koordynator: Natalia Skiba, Katarzyna Myrda, Stowarzyszenie PoruszaMY

Battle of the East zawody taneczne
24.06, niedziela, parking przy Hali Podpromie

Kolejna, piata edycja zawodów, na które uczestnicy zapraszani są z krajów Partnerstwa Wschodniego. Celem wydarzenia jest integracja środowiska tanecznego z krajów Partnerstwa Wschodniego, a także wymiana doświadczeń i poznanie nowych ludzi. Poprzez taniec ludzie się jednoczą, a bariery językowe i wyznaniowe zanikają, sprawiając, ze każdy aktywnie biorący udział w zawodach czuje się jak członek jednej wielkiej rodziny.
Koordynator: Michał Samborski

SZTUKI WIZUALNE

Mapping „Świecenie”
23.06, sobota, BWA

Performance wykona Bartosz Nalepa – artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat prestiżowych nagród w przeglądach sztuki polskiej i w konkursach międzynarodowych, związany od 2007 z grupą muzyczną PITZ, tworzy performance wykorzystując eksperymentalnie różne źródła światła i projekcji obrazu.
Performance będzie uzupełnieniem koncertu Bartosz Nalepa & PITZ feat Mazzoll.

WYSTAWY

Wystawa fotografii „Karpaty Wschodnie” Jacka Wnuka
21.06-26.07, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Wystawa fotografii Jacka Wnuka, ukazuje atmosferę ukraińskiej części łuku Karpat ciągnących się od Bieszczadów aż po Czarnohorę. Podczas wernisażu zaprezentowana zostanie diaporama „Fotografia podróżnicza” autorstwa Jacka Wnuka.
Jacek Wnuk – fotograf – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków
Od 21.06, Muzeum Dobranocek

Wystawa czasowa ukazująca życie codzienne w latach 50-90 poprzez ekspozycje zwykłych, powszednich przedmiotów używanych w każdym domu.

Dobranocki ze wschodu
Od 21.06, Muzeum Dobranocek

Wystawa przedstawiająca popularnych bohaterów oraz twórców animacji o sympatycznym Kiwaczku, Krokodylu Gienie, ich przyjaciołach oraz wiecznie rozrabiającej Szapoklak. Wystawie towarzyszyć będą projekcje filmowe odbywające się w godzinach otwarcia Muzeum: 21-22.06: 9-19, 23-24.06: 10-19.

FILM

Plenerowe kino Dokumentalne „Kino ze Wschodu” vol. 2
21 i 24.06, czwartek, niedziela, Klub Festiwalowy

Kino ze Wschodu prezentuje problematykę państw i obszaru kulturowego Wschodu. Filmy pokazywane w ramach tego projektu nagradzane są na festiwalach filmowych w Polsce, Europie i na świecie.

„Koudelka shooting Holy Land” w reżyserii Gilarda Barama opowiada historię znanego czeskiego fotografa, Josefa Koudelki, który w Izrealu i Palestynie na przestrzeni 4 lat tworzył swój projekt fotograficzny. Film daje miłośnikom fotografii możliwość towarzyszenia mistrzowi przy pracy, przyglądać się jak – w długich i wizualnie nieustępujących fotografiom Koudelki ujęciach – fotograf wybiera miejsce i kąt ujęcia, jak pracuje z ludźmi i komentuje rzeczywistość.

„5 rozbitych kamer” – Bohaterem filmu „5 rozbitych kamer” w reżyserii Guya Davidiego i Emada Burnata jest Emad, palestyński rolnik. Pieć kamer towarzyszy mu w obserwacji wszystkich twarzy konfliktu izraelsko-palestyńskiego i różnych obliczy walki jego wioski z izraelska opresja.
Koordynator: Piotr Piech, Rzeszowska Akademia Fotografii

Pokaz filmów animowanych
23.06, sobota, Muzeum Dobranocek

Projekcje animacji z 6 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA THE BEST OF O!PLA 2018 oraz spotkanie z dyrektorem Festiwalu Piotrem Kardasem. Uczestnicy będą mogli zobaczyć najlepsze filmy, które zdobyły Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka na szóstej edycji festiwalu.

Pokaz filmów krótkometrażowych z festiwalu Euroshorts
23.06, sobota, Klub Festiwalowy

Euroshorts jest międzynarodowym festiwalem filmowym, organizowanym przez Fundacje Młodego Kina. Istnieje od 1992 roku. Promuje i wspiera młodych artystów oraz wybitne osiągniecia w filmie krótkometrażowym. Premiera ostatniej, 26 edycji Festiwalu odbyła się w listopadzie 2017 w Gdańsku, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego i Ambasady Szwecji w Warszawie. W konkursie wzięło udział 57 filmów krótkometrażowych z 23 krajów.

SPOTKANIA

Spotkanie autorskie z fotografem Marcinem Zaborowskim „Narodziny kultury czy zmierzch człowieczenstwa”
22.06, piatek, Klub Festiwalowy

Marcin Zaborowski – fotograf zwiazany National Geographic Polska, laureat The Grand Press Photo 2014, zdobył uznanie na konkursach fotograficznych w Los Angeles, Moskwie i Londynie. Publikuje w National Geographic Polska, National Geographic Traveler, El Pais, The Guardian czy Doc!Photomagazine.
Koordynator: Piotr Piech, Rzeszowska Akademia Fotografii

ATRAKCJE DLA DZIECI

Warsztaty Słowiańskie Duchy Dobrych Życzeń
23-24.06, sobota – niedziela, Klub Festiwalowy

Warsztaty, których celem jest zapoznanie uczestników ze słowiańska kultura magiczna. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty linorytu, czyli technika druku wypukłego oraz tworzenia słowiańskich lalek motanek.
Koordynator: Estera Kulawska, Fundacja Inicjatyw Kultury

Warsztaty plastyczne tworzenia bajkowych lalek
22 czerwca, piątek, Klub Festiwalowy

Warsztaty prowadzone przez ukraińską artystkę Marie Snisarenko – malarkę, ilustratorkę, autorkę niezwykłych projektów graficznych i fotografii. Twórczyni będą asystować studenci z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania, od których uczestnicy będą mogli się sporo dowiedzieć o zwyczajach i kulturze ukraińskiej oraz o ich ulubionych dobranockach. Na koniec goście spotkania będą mogli spróbować specjału kuchni regionalnej.
Koordynator: Muzeum Dobranocek

Smyk Arena
23-24.06, sobota, niedziela, Klub Festiwalowy

Hocki-Klocki – mobilny plac zabaw z ogromnych klocków piankowych, zapewnia świetną zabawę dla młodszych i starszych dzieci.

Kino sferyczne – prezentuje edukacyjne filmy pod katem 360 stopni, wyświetlane w kopule o średnicy 5 m, gdzie dzieci mogą leżeć na miękkich i wygodnych matach. Filmy prezentują niepowtarzalne widoki z głębin oceanu i przestrzeni kosmicznej i pozwalają dzieciom zanurzyć się w świat pełen tajemnic! Oprócz tego ciekawego doświadczania i niepowtarzalnej atmosfery, po każdym pokazie na widzów czekają konkursy z nagrodami.

Kosmiczna Stacja Dizajnu to instalacja przestrzenna, w której wraz z dziećmi produkowana jest natężona ilość zabawy, pomysłów i kosmicznych wizji. To innowacyjna formuła, która Uczy dzieci doświadczania, samodzielnego tworzenia oraz twórczego myślenia.
Koordynator: Rzeszowski Dom Kultury

Warsztaty teatralne
24.06, niedziela, Klub Festiwalowy

Otwarte warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Szymona Kusmidra, Aktora teatralnego i filmowego.
Koordynator: Piotr Piech, Rzeszowska Akademia Fotografii

MUZYKA

Koncerty: Vshood, Joryj Kłoc, Hardkiss
21.06, czwartek, Klub Festiwalowy

Vshood to zespół grający współczesna muzykę basowa wywodząca się z takich stylów jak amen breaks, drum and bass, hip-hop, dubstep i trap. Podczas koncertu zespół prezentuje żywy, taneczny repertuar autorski.

Joryj Kłoc to zespół pochodzący ze Lwowa i tworzy go czterech muzyków, którzy łącza w swej muzyce wszystko to czego, wydawałoby się, połączyć nie można. Muzycy eksperymentują z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara.

Hardkiss – jeden z najpopularniejszych obecnie ukraińskich zespołów muzycznych, wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu. Wokalistką jest niezwykle charyzmatyczna Julia Sanina. Zespół, będący laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, słynie z widowiskowych koncertów na żywo.

Electro East
koncert ukraińskiej muzyki elektronicznej

W ramach drugiej edycji wydarzenia Electro East odbędą się koncerty ukraińskich zespołów: YUKO i Band [O].

YUKO to projekt stworzony w 2016 roku przez wokalistkę Yulie Yurinoi i muzyka Stasa Koroliova, którzy tworzą muzykę w stylu folktronika, łącząca instrumenty elektroniczne i teksty folkowe. W swojej twórczości duet wykorzystuje autentyczne ukraińskie folkowe utwory swoich przodków, których wyszukiwaniem zajmuje się Julia, podróżując po miastach i wioskach Ukrainy.
Stas odpowiada za syntezatory, samplery, automaty perkusyjne, perkusje wokoder i bas.

Band [O] to młody ukraiński zespół grający nowoczesny elektro-pop w oparciu o miks elektroniki i żywych instrumentów. W skład zespołu wchodzą absolwenci kijowskiego jazz college’u: Oleksander Kasprov, Ehor Havrylenko, Sergey Yuzvyk, na czele z charakterystyczna wokalistka Olya Chernyshova. Jazzowy background muzyków nadaje ich utworom bardzo oryginalne brzmienie.
Koordynator: Iaroslav Liashok, Fundacja Inicjatywy Artystyczne „Unisson”

Koncert: „Wysocki. Wschody i zachody”
23.06, sobota, Rynek

Władimir Wysocki – jeden z najważniejszych rosyjskich twórców. Aktor, poeta, piosenkarz. Niezwykle popularny i lubiany w Polsce. Piosenki barda przetłumaczone zostały przez najwybitniejszych polskich poetów m.in. Młynarskiego, Kaczmarskiego, Kołakowskiego czy Maleńczuka. W projekcie zaprezentowanym podczas Europejskiego Stadionu Kultury z twórczością Wysockiego zmierza się artyści młodego pokolenia: Kacper Kuszewski, Natalia Sikora, Karolina Artymowicz, Arek Kłusowski, Buslav, Jan Traczyk, Marcel Sabat.
Koordynator: Arek Kłusowski

Koncert: Red Rexen Temple. The show
23.06, sobota, Rynek

„Red Rexen temple. The show ” jest wielowymiarowym koncertem o rozbudowanej oprawie wizualnej i scenicznej. Zespół M. Rexen planuje zaprezentować najnowsze utwory promujące nadchodzący album „The United Kingdom’s”. Album inteligentnie oscylujący miedzy wieloma gatunkami muzycznymi jest w swoim przekazie bardzo poetycki, dość egzotyczny i niesamowicie energetyczny. Stworzona oprawa wizualna, specjalnie zaprojektowane kostiumy oraz towarzyszące muzykom działanie performatywne z video projekcjami, wyświetlanymi na żywo, na różnego typu, wielowymiarowych ekranach doskonale odda charakter „zjednoczonych królestw”, idei poszukiwanej przez twórców.
Koordynator: Malwina Kajetanczyk, Stowarzyszenie Twórcze Sztuk Puk Sztuka

Koncert: Bartosz Nalepa & PITZ feat Mazzoll
23.06, sobota, BWA

Grupa PITZ tworzy wielowymiarowa i trudna do sklasyfikowania mieszankę jazzu, yassu, elektroniki, ambientu, a przede wszystkim improwizacji. Do tej pory PITZ wydał 5 płyt, często współpracuje z wybitnymi muzykami improwizacyjnymi oraz tworzy performance oparte na połączeniu muzyki i wizualizacji generowanych na żywo za pomocą różnych źródeł światła i obrazu, tzw. „Świeceniem” w wykonaniu Bartosza Nalepy.
Z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll – polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy. Używa także elementów klasycznego jazzu, folku i muzyki współczesnej (np. muzyki klezmerskiej z Amsterdamu). Uznany przez Jazz Forum za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów.

Koncert Krzesimir Dębski
24 czerwca, niedziela, Rynek

Widowisko muzyczno-taneczne z udziałem artystów Krzesimira Dębskiego i Kamila Radzimowskiego z zespołem. Prezentowana muzyka (bałkańska, żydowska, azerska) jest bardzo taneczna i zżywa, charakteryzowana jako ethno world. Koncert uzupełni występ tradycyjnych ormiańskich tancerek.

Koncert: Key Story, Jeszcze 8 Godzin
24.06, niedziela, Klub Festiwalowy

Rzeszowskie zespoły, które zaprezentują swój repertuar z pogranicza rocka, bluesa i muzyki folkowej.

Art Celebration vol. 6 – People of Art.
24 czerwca, niedziela, Filharmonia Podkarpacka

W pierwszej części wystąpi Eskaubei, który opowie o swoich ulubionych pisarzach, i Eldo, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd poezji. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. Specjalnie pod katem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka. Będziemy również świadkami wykonania programu “Polska muzyka w Hollywood” na dwa fortepiany. Pierwsza cześć zakończy “Suita Beksińskiego” – improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band.
W drugiej części koncertu wystąpi zespół Moniki Borzym, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i dj-a, promując płytę “Jestem przestrzenia”.
Koordynator: Bartłomiej Skubisz, Zbigniew Jakubek

KONCERT GŁÓWNY
22 czerwca – piątek, Stadion Miejski w Rzeszowie

Daria Zawiałow
Pierwsza cześć Koncertu Głównego to tradycyjnie występ młodych polskich artystów, którzy w danym roku osiągnęli sukces na rynku muzycznym. W tym roku Koncert Główny zainauguruje Daria Zawiałow – nominowana 5-krotnie w roku 2018 do Fryderyków, młoda wokalistka, która przebojem weszła na polski rynek muzyczny dając się poznać jako właścicielka wyjątkowego głosu i silnej osobowości scenicznej.

GWIAZDA WIECZORU:

FINK – zespół brytyjskiego wokalisty, autora tekstów, gitarzysty ale także producenta muzycznego, kompozytora i DJa, uznawanego za jednego z najciekawszych, męskich głosów ostatnich lat. Jego muzyka zjednała mu fanów z całego świata, a swoja wartość jako muzyk pokazał poprzez liczne kolaboracje z cenionymi artystami światowej branży muzycznej. Piosenki artysty są wykorzystywane w ścieżkach dźwiękowych w najpopularniejszych filmach i serialach telewizyjnych.

KOLEKTYWY

David Chakhalyan
Utalentowany Ormianin, uczestnik armeńskiego X Factora w programie zachwycił jury i publiczność niesamowita interpretacja piosenki „Dziwny jest ten świat”, wykonanej przez niego w wersji oryginalnej. To właśnie tym utworem, który doskonale splata się z idea festiwalu, rozpocznie się koncert kolektywów.

Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia)
Polski zespół łączący w swojej energetycznej muzyce etniczne brzmienia, rock’n’rolla, bluesa, jazz i współczesną muzykę popową oraz mołdawska „petarda” łącząca muzykę rockowa, hip-hopowa, folk bałkański oraz ethnic dance.

Lao Che i Trio Mandili (Gruzja)
Polski crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip hopu oraz trzy młode wokalistki z Gruzji, których piosenki (śpiewane w wersji ludowej) stały się absolutnym hitem Internetu.

Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina)
Polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka okraszonego ciekawymi tekstami i charakterystycznym wokalem oraz indie rockowy zespół z Kijowa, będący częścią nowej niezależnej ukraińskiej sceny muzycznej.

Ørganek i FINK
Niepokorny buntownik polskiej sceny rockowej oraz jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii ostatnich lat.

Brunettes Shoot Blondes
Daria Zawiałow
David Chakhalyan
FINK
Golec uOrkiestra
Happysad
Lao Che
Organek
Trio Mandili
Zdob si Zdub

Dodaj komentarz