Piknik Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie

W dniach 25 – 27 maja 2018 r. w Rzeszowie odbędzie się Piknik Nauki EKSPLORACJE. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie ExploRes, Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie EKOSKOP a partnerem organizacyjnym, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Główne wydarzenie to plenerowe miasteczko nauki, które powstanie 26 maja 2018 r. w okolicach rzeszowskiego Zamku i fontanny multimedialnej.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej oraz promocja idei powstania centrum nauki na Podkarpaciu. Są to atrakcyjne pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dostępne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych. Głównym celem będzie doświadczalne i angażujące ukazanie wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej.

Misja i program ukierunkowany będzie na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami wiedzy, opisanymi za pomocą haseł „My Ludzie”, „Świat Wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”.

Główna część wydarzenia – rodzinny piknik odbędzie się w sobotę 26 maja w godz. 11 – 18 w centrum miasta, nieopodal fontanny multimedialnej i rzeszowskiego Zamku, na placu AK przy ul. Szopena, Alei Lubomirskich oraz parkingu RARR S.A. Cały cykl wydarzeń obejmował będzie cztery części realizowane od piątku do niedzieli.

Program:

Piknik Nauki EKSPLORACJE – PRELUDIUM (inauguracja cyklu)
25.05 (piątek) w godz. 18 – 21
Lokalizacja: Uniwersytet Rzeszowski – Bud. A0 przy ul. Pigonia 1
Temat: kultura, technika, odkrycia cywilizacji

Piknik Nauki EKSPLORACJE – PIKNIK (wydarzenie główne)
26.05 (sobota) w godz. 11 – 18
Lokalizacja: Plac AK, ul. Szopena, AL. Lubomirskich, parking RARR.
Temat: wszystkie obszary wiedzy

Piknik Nauki EKSPLORACJE – WYPRAWA
27.05 (niedziela) w godz. 11 – 14
Lokalizacja: rezerwat Lisia Góra
Temat: przyroda, bioróżnorodność, ekologia

Piknik Nauki EKSPLORACJE – FINAŁ (zamknięcie cyklu)
27.05 (niedziela) w godz. 18 – 21
Lokalizacja: Uniwersytet Rzeszowski – Bud. A0 przy ul. Pigonia 1
Temat: człowiek, anatomia i fizjologia, psychologia oraz zdrowie

Łącznie planowanych jest ok. 16 godzin prezentacji, ekspozycji, warsztatów oraz pokazów i zajęć. Wśród Wystawców dominują instytucje i organizacje działające w obszarze edukacji nieformalnej oraz szkoły i uczelnie wyższe. Swoją działalność prezentują organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Oprócz zasobów organizatorów, swój udział potwierdziły ekipy animatorów i naukowców z całej Polski, w tym Politechniki Warszawskiej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Będą też szkoły różnych szczebli, które w coraz większym stopniu włączają się w prezentowanie swoich projektów i działań związanych z popularyzacją nauki i eksperymentowaniem.
Wydarzenie organizowane będzie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Dodaj komentarz