2 maja – Dzień Flagi Państwowej

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z naszych najmłodszych świąt państwowych, ustanowionym przez Sejm RP ustawą z dnia 20 lutego 2004r.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

Z tej okazji zachęcamy do wieszania na domach i w miejscach pracy flagi narodowej. Niech będzie ona symbolem naszego patriotyzmu. – Święto Flagi Rzeczypospolitej ustanowiono 20 lutego 2004 roku. Od tego roku flagę narodową można również wieszać każdego innego dnia, zarówno na domach, budynkach firmowych, jak i siedzibach instytucji, nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Dlaczego święto flagi obchodzone jest akurat 2 maja? To właśnie tego dnia polscy żołnierze zdobywający Berlin zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. – Dziś nie mamy już żadnych ograniczeń w wyrażaniu naszego szacunku dla polskiego symbolu narodowego. Zachęcam więc Państwa do pokazania, jak ważny jest to symbol dla każdego z nas.

Majowe Uroczystości Patriotyczne w Rzeszowie

Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa zapraszają do udziału w MAJOWYCH UROCZYSTOŚCIACH PATRIOTYCZNYCH.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Rzeszowski Rynek

– godz. 12.00 – Podniesienie Flagi Państwowej
– godz. 12.05 – Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca
– godz. 12.10 – Występ Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie
– godz. 18.00 – Msza Św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Kazimierza Górnego Biskupa Seniora Diecezji Rzeszowskiej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej 5

3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

– godz. 9.30 – Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w Kościele Farnym
– godz. 10.50 – Przemarsz Kompanii Honorowej 21 BSP i pocztów sztandarowych na Rzeszowski Rynek
– godz. 11.00 – Uroczystości przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki:
– Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej
– Odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja
– Wystąpienie Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart
– Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
– Apel pamięci
– Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego
– Defilada

8 MAJA – NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA
73. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE

– godz. 11.00 – Uroczystości przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą
– Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej
– Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
– Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca
– Apel pamięci
– Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

Dodaj komentarz