9. Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy

Ciekawostki i pokazy naukowe z astronomii, robotyki, interaktywne eksperymenty z fizyki, chemii, matematyki, techniki, a także prezentacje historyczne. Celem imprezy, organizowanej w formie rodzinnego pikniku jest popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej w przystępny i atrakcyjny sposób. Zorganizowaliśmy dotychczas 8 edycji, które w latach 2010-2017 zgromadziły liczne rzesze pasjonatów nauki i techniki.

9 czerwca 2018 r. – tereny przy PRz (al. Powstańców Warszawy 12)

– godz. 11 – 18 – Piknik – wydarzenie główne (przed budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej)

– godz. 18.30 – Spotkanie z Gościem Specjalnym – Wiktorem Niedzickim (w Auli V1 budynku V Politechniki Rzeszowskiej)

Cykliczna impreza popularyzująca naukę i technikę w formie rodzinnego pikniku, która w latach 2010 – 2017 zlokalizowana była w centrum miasta w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów, w tym roku ze względu na podjętą współpracę organizatorów tegorocznej 9. edycji Dnia Odkrywców z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbędzie się na terenach przy PRz (al. Powstańców Warszawy 12).

Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich rodziców, a jego celem jest zwiększenie zainteresowania nauką i techniką oraz nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy poprzez sensoryczny, interaktywny model edukacji. Założeniem jest atrakcyjne ukazanie procesów, zjawisk i obowiązujących praw natury, a także osiągnięć nauki i techniki w celu rozbudzenia naturalnej ciekawości świata, wskazania nauki i techniki jako źródła ciekawych i intrygujących poszukiwań, samorealizacji oraz wskazania drogi realizacji kariery zawodowej dla przyszłych inżynierów, techników i lekarzy. Jest miejscem do prezentowania dorobku naukowego, innowacyjnego i poziomu technologicznego lokalnych firm i instytucji, promocją ich potencjału i możliwości.

Przedsięwzięcie, co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i regionu. Przez teren Pikniku w ciągu 7 godzin trwania imprezy przewija się szacunkowo kilka tysięcy osób. Przybywają zarówno grupy zorganizowane ze szkół jak i całe rodziny.

W tym roku prezentować będą swoje osiągnięcia koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Będzie zatem fizyka, chemia, robotyka, wzornictwo przemysłowe, awionika, logistyka, informatyka, inżynieria środowiska i biotechnologia. Nie zabraknie też wysokich napięć i pokazów transformatorów Tesli.

Grupy rekonstrukcji historycznych będą prezentować stroje dawne, przedmioty codziennego użytku, a także uzbrojenie ochronne i ofensywne ze swoich epok – od wczesnego średniowiecza po XIX wiek. Nie zabraknie także widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

Będzie można spotkać się także ze sztuką – malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką i ceramiką.

Organizatorzy zamierzają również zaakcentować dwie rocznice jakie w tym roku mamy okazję obchodzić – 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 160 lat kolei w Rzeszowie.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Więcej na www.dzienodkrywcow.pl oraz na profilu Facebookowym – www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow

 

Dodaj komentarz