“Bezpiecznie na lodzie” w trosce o dzieci i młodzież

Ujemne temperatury powodują, że zbiorniki wodne zamarzają. Zamarznięty staw czy jezioro pobudza wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Chodzenie po tafli lodu, ślizganie się, czy bieganie, niesie za sobą poważne niebezpieczeństwo. Apelujemy do rodziców i opiekunów, by przestrzegali swoje pociechy przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne.

Ujemne temperatury powodują, że zbiorniki wodne zamarzły. Taki stan rzeczy sprzyja do urządzania ślizgawek i zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Należy pamiętać o tym, że lód jest bardzo zdradliwy, bo trudno ocenić jego grubość. W każdym momencie może się załamać.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Pamiętajmy, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.

Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, by przestrzegali swoje pociechy przed takimi zabawami. Wędkarze, którzy łowią w przeręblach też powinni doposażyć się w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu, pomogą wydostać się z wody.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Przestrzegajmy także kliku podstawowych zasad.

  • Połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód, należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie
  • Nigdy nie biegnijmy w kierunku osoby, pod którą załamał się lód! Pamiętajmy, że pod nami również może się on załamać. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego
  • Jeśli mamy długi szalik lub gałąź, starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
  • Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej

Po wyciągnięciu osoby z wody należy okryć ją czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Nie wolno także poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

Źródło:policja.pl

 

Dodaj komentarz