Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego był obchodzony Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji 9 lutego br. została zorganizowana akcja edukacyjna, której celem było uświadomienie najmłodszym mieszkańcom województwa, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia, zdrowia i mienia.

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 były na Podkarpaciu wyjątkowe. 9 lutego minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński otworzył w Rzeszowie nową siedzibę Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Rzeszowski CPR jest pierwszym zaprojektowanym i wybudowanym tak nowoczesnym obiektem w kraju, dedykowanym potrzebom rozwijającego się systemu powiadamiania ratunkowego.

***

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, rozpoznają sytuację, eliminują alarmy niezasadne i złośliwe, a w uzasadnionych przypadkach przekazują inicjatywę dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. W 2017 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ogółem około 750 tys. zgłoszeń.

źródło: rzeszow.uw.gov.pl

Dodaj komentarz