Mandat karny będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą.

Od dzisiaj na wyposażenie policjantów ruchu drogowego weszły terminale płatnicze. Dzięki nim kierowcy, którzy za popełnione wykroczenie zostaną ukarani mandatem karnym, będą mogli go opłacić podczas kontroli drogowej.

To rozwiązanie jest również ułatwieniem dla sprawcy wykroczenia, który na co dzień nie mieszka w Polsce. Zgodnie z prawem jest on zobowiązany do uiszczenia kary od razu na miejscu, a nie zawsze posiada przy sobie gotówkę. Decyzja o formie płatności za popełnione wykroczenie, będzie należała do osoby ukaranej.

Do policjantów wydziałów ruchu drogowego podkarpackiej Policji trafiło blisko 100 tego rodzaju urządzeń. Mundurowi musieli przejść odpowiednie szkolenie. Pamiętajmy, że nie wszystkie policyjne patrole będą posiadały terminale.

 

Taką formę płatności umożliwiły zmiany w ustawie Kodeks Postępowanie w Sprawach o Wykroczenia oraz Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku. W myśl znowelizowanych przepisów kodeksu “grzywna nałożona mandatem karnym może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń” (art. 98 § 3a KPOW Dz. u. Z 2.08.2017 poz 1477 Ustawa z dnia 7 lipca 2017 roku o zmianie ustawy Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia) .

źródło: policja.pl

Dodaj komentarz