„Bóg jest dla wszystkich”. Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

„Bóg jest dla wszystkich” – pod takim hasłem odbyły się w całej Polsce Orszaki Trzech Króli. 6 stycznia 2018 r. już po raz szósty mieszkańcy Rzeszowa przeszli w Orszaku Trzech Króli. W orszaku wzięło udział kilkanaście tysięcy mieszkańców Rzeszowa i okolic. Uroczystość #Trzech #Króli łączy Polaków

W tym roku w diecezji rzeszowskiej, oprócz Rzeszowa, orszaki odbyły się w dziesięciu miejscowościach: Brzostku, Głogowie Młp., Gorlicach, Jaśle, Nienaszowie, Sędziszowie Młp., Siedliskach, Strzyżowie, Wielopolu Skrzyńskim i Wiśniowej.

W rzeszowskim orszaku uczestniczył bp Jan Wątroba. Na Rynku, gdzie zakończył się orszak, obecny był również bp Kazimierz Górny.

Orszak w Rzeszowie rozpoczął się o godz. 11.30 na parkingu przy Moście Zamkowym. Trzy orszaki reprezentujące trzy kontynenty oraz orszak złożony z małych owieczek granych przez przedszkolaków, wyruszyły w kierunku Hali Podpromie i dalej, przez Plac Śreniawitów, ul. F. Szopena, Aleję Lubomirskich, ul. 3 Maja na rzeszowski Rynek. Wcześniej tą samą trasą przeszedł Józef z Maryją, szukając miejsca na narodziny Dziecka. W tym roku w orszaku symbolicznie uczestniczył św. Brat Albert (od 25 grudnia 2016 r. do 25 grudnia 2017 r. w Kościele w Polsce trwał Rok św. Brata Alberta).

Po drodze uczestnicy orszaku zatrzymywali się przy rozstawionych po drodze mansjonach (to popularne w średniowieczu małe uliczne sceny). Widzowie mogli zobaczyć krótkie przedstawienia teatralne przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii narodzenia Jezusa Chrystusa. Poszczególne sceny nosiły tytuły: „Pastuszkowie w polu”, „Anioł Boży – anielskie zachęty”, „Kraina przyjemności – diabelskie podszepty”, „Dwór Heroda” oraz „Walka Dobra ze Złem”.

Na scenie na rzeszowskim Rynku Mędrcy oddali pokłon Jezusowi i złożyli złoto, kadzidło i mirrę. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii o pokłonie Mędrców, krótkie okolicznościowe przemówienia wygłosili: bp Jan Wątroba, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, zastępca Prezydenta Rzeszowa Stanisław Sienko.

Rzeszów po raz pierwszy dołączył do miast organizujących orszak w 2013 r. (pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 r. w Warszawie). Organizację w Rzeszowie koordynuje rzeszowska Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”, której prezesem jest Bartłomiej Bartosiewicz. Z rzeszowską fundacją ściśle współpracują władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz wiele środowisk, stowarzyszeń, organizacji i szkół. (tn)

Galeria zdjęcia – tn

źródło: diecezja.rzeszow.pl

Dodaj komentarz