Myśląc o świętach nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Za kilka dni rozpoczną się Świętą Bożego Narodzenia. Wielu z nas wybierze się na przedświąteczne, większe niż na co dzień zakupy. Centra handlowe i bazary zapełnią się kupującymi, tłok będzie także w środkach komunikacji publicznej.

Niestety w tłumie mogą pojawić się chętni na łatwy zarobek cudzym kosztem – złodzieje. Tłok, pospiech, roztargnienie, przemęczenie to ich sojusznicy. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, aby przestępcy nie zepsuli nam nadchodzących świąt.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dni bezpośrednio poprzedzające ten świąteczny czas to okres, kiedy jesteśmy zabiegani i rozkojarzeni robieniem zakupów w sklepach i przygotowywaniem świątecznych potraw. Pamiętajmy, aby myśląc o świętach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Rzeszowscy policjanci baczniej przyjrzą się miejscom, gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych. Pojawią się na bazarach, w rejonach dużych sklepów, przystanków komunikacji publicznej. W walce ze złodziejami mogą pomóc policjantom rozwaga kupujących oraz zachowanie przez nas podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Uważajmy na kieszonkowców, którzy mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch. Pamiętając i stosując poniższe zasady możemy jednak pokrzyżować ich zamiary:

  • trzymaj swoją torebkę, saszetkę przed sobą,
  • pieniądze rozdziel i umieść w różnych miejscach,
  • nie noś karty bankomatowej razem z numerem PIN,
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
  • jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych miejsc,
  • nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
  • płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela,
  • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet krótki moment,
  • zwracaj uwagę na “sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  • na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Gdy utracimy dokumenty lub karty płatnicze:

Policjanci przypominaj, że w przypadku utraty (zagubienia, zniszczenia) dokumentów (dowodu osobistego,  paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego) fakt ten należy jak najszybciej zgłosić w organie, który dokument wydał. W przypadku utraty w podobnych okolicznościach kart bankomatowych lub kredytowych jej posiadacz ma obowiązek zgłosić ten fakt wydawcy karty czyli właściwemu bankowi lub w jego placówce Zgłoszenia można dokonać telefonicznie dzwoniąc na udostępnioną całodobowa infolinie banku. Zgłoszenie powinno nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu przez posiadacza utraty karty lub dokumentu.

Utraty dokumentów w wyniku zagubienia, zniszczenia lub innych przyczyn niezwiązanych z przestępstwem  nie zgłaszamy w jednostkach policji, które nie mają możliwości zarejestrowani takiego zdarzenia, a niepotrzebnie wydłuża procedurę.
Policja jest instytucją właściwą do zgłoszenia utraty dokumentów lub kart płatniczych tylko w wyniku przestępstwa. Kradzieży, włamania, rozboju, oszustwa, przywłaszczenia. W tym przypadku policjanci dysponując cechami dokumentu lub kart zarejestrują je w bazie rzeczy utraconych w wyniku przestępstwa.

Zgłoszenie takiego faktu policji nie zwalnia posiadacza dokumentu lub karty do zgłoszenia faktu do właściwego organu i banku.

Tradycyjnie już Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To również czas, gdy dochodzi do większej ilości włamań i kradzieży kieszonkowych. Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet, gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o załączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu). W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta dojazd do sklepu, zrobienie nawet małych zakupów i powrót do domu, zajmie nam dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Możemy także poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z naszym domem/mieszkaniem w czasie, gdy nas nie ma.

Parkując pojazdy nie pozostawiajmy w nich w widocznym miejscu przedmiotów wartościowych. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu auta. Gdy będziemy pakować do niego zakupy, torebkę połóżmy w bagażniku, nie zostawiajmy jej w wózku, gdyż zajęci pakowaniem możemy nawet nie zauważyć, gdy ktoś ją nam ukradnie.

Zachowajmy również ostrożność podczas korzystania z transportu publicznego, w szczególności w pociągach, autobusach i tramwajach, a także na dworcach kolejowych, w portach lotniczych i na przystankach komunikacyjnych. Zaabsorbowani robieniem zakupów pamiętajmy o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi, aby nie doszło do ich zaginięcia, o co nie jest trudno zwłaszcza w zatłoczonych centrach handlowych. Starajmy się unikać miejsc zatłoczonych i stale pilnujmy swojego bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, ani pod opieką przygodnie spotkanych osób.

Jak co roku w okresie przedświątecznym policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.

źródło: policja.pl

One thought on “Myśląc o świętach nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Dodaj komentarz