Policjanci apelują – uważajmy na pieszych!

Wczoraj podkarpaccy policjanci kilkakrotnie interweniowali w związku z wypadkami z udziałem pieszych. Na szczęście w żadnym zdarzeniu nie było ofiar śmiertelnych. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialność podczas poruszania się po drodze.

Do jednego ze zdarzeń doszło wczoraj około godz. 16, w Rzeszowie na ul. Krakowskiej. Kierująca suzuki, 59-letnia mieszkanka gminy Hyżne, jechała ulicą Krakowską w kierunku centrum Rzeszowa. Na oznakowanym przejściu dla pieszych kierująca potrąciła dziewczynkę, która przechodziła przez przejście. 7-latka została przewieziona do szpitala. Do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło po godz. 17, w Rzeszowie na ul. Lwowskiej. 21-letni mieszkaniec powiatu leżajskiego, jadąc w kierunku Łańcuta, na przejściu dla pieszych potrącił 19-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala.

Do kolejnych zdarzenia z udziałem pieszych doszło na terenie Stalowej Woli. O tych zdarzeniach przeczytasz tutaj.

We wszystkich zdarzeniach ich uczestnicy byli trzeźwi. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające okoliczności i przebieg tych zdarzeń.

Przypominamy, że każdy kierowca zobowiązany jest do prowadzenia samochodu z należytą ostrożnością. Czasem chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do tragedii, zwłaszcza na przejściach dla pieszych.

Pamiętajmy:

  • aby dostosować prędkością do panujących warunków na drodze, gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe, mgła i mżawka, przymrozki, intensywne opady deszczu lub śniegu sprawiają, że piesi są mniej widoczni;
  • kierując pojazdem należy zwrócić uwagę na to, co się dzieje na jezdni, poboczu, chodniku, drodze dla pieszych i rowerzystów, pamiętając, że na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu;
  • kilka sekund poświęcone przez pieszego na dokładne rozejrzenie się i sprawdzenie sytuacji na drodze zanim przejdzie na drugą stronę, może okazać się kluczowe dla jego bezpieczeństwa.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. W ostatnim czasie pogorszyły się warunki na drogach. Jezdnie są mokre i śliskie. Przy takich warunkach pogodowych znacznemu pogorszeniu może ulec widoczność na drodze. Zwłaszcza piesi mogą zostać zauważeni później, co przy śliskiej nawierzchni może doprowadzić do potrącenia. 

Policjanci zachęcają do używania elementów odblaskowych, również w sytuacjach, gdy przepisy nie nakładają takiego obowiązku. 

Dodaj komentarz