Pogorszyły się warunki drogowe policjanci apelują uważajmy na pieszych

Wczoraj policjanci rzeszowskiej drogówki czterokrotnie interweniowali w związku z wypadkami z udziałem pieszych. W ich wyniku rannych zostało pięć osób pieszych. Na szczęście w żadnym zdarzeniu nie było ofiar śmiertelnych.

Kierowcy uczestniczący w tych zdarzeniach byli trzeźwi. Policjanci apelują aby w związku ze zmieniającą się pogodą zachować szczególną ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania.

W południe doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący fiatem, 21-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, na Placu Wolności podczas cofania potrącił pieszą. 80-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego, która przechodziła przez drogę wewnętrzną. W wyniku zdarzenia piesza doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

O godzinie 18, kierujący volkswagenem, 25-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego skręcając  w lewo z ul. Piastów w ul. W. Pola potrącił kobietę. Jak wstępnie ustalili interweniujący na miejscu policjanci 83-letnia piesza, mieszkanka Rzeszowa przechodziła przez jezdnie w obrębie skrzyżowania poza przejściem dla pieszych. W wyniku zdarzenia piesza doznała obrażeń. Kobieta karetką pogotowia została przewieziona na pogotowie.

Godzinę później, na przejściu dla pieszych, przy skrzyżowaniu ul. Rejtana z ul. Pigonia, doszło do kolejnego potrącenia. Kierująca samochodem marki Dodge, 58-letnia mieszkanka Rzeszowa jadąc lewym pasem ruchu ul. Rejtana w kierunku ul. Sikorskiego, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła dwie osoby. Poszkodowane to dwie 19-latki, które jak wynika ze wstępnych ustaleń  prawdopodobnie przebiegały przez jezdnię z lewej strony na prawą. Ranne piesze zostały przewiezione do rzeszowskich szpitali. Policjanci wyjaśniają teraz szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

We wszystkich zdarzeniach ich uczestnicy byli trzeźwi. Policjanci prowadzą  czynności wyjaśniające okoliczności i przebieg tych zdarzeń.

Policjanci apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. Wraz ze zmianą pory roku, pogorszyły się warunki na drogach. Jezdnie są mokre i śliskie. W panujących warunkach znacznemu pogorszeniu może ulec widoczność. Zwłaszcza piesi mogą zostać zauważeni później, co przy śliskiej nawierzchni może doprowadzić do potracenia.  Muszą o tym pamiętać tak kierujący jak i piesi i zachować szczególna ostrożność. Policjanci zachęcają do używania elementów odblaskowych również w sytuacjach gdy obowiązujące przepisy nie nakładają takiego obowiązku. 

Funkcjonariusze przypominają również, że jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się również do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni. Zachowajmy więc szczególna ostrożnośc przy przechodzeniu Zachowajmy ostrożność i przestrzegajmy przepisy ruchu drogowego, zarówno jako kierowcy, jak i piesi.

źródło: policja.gov.pl

Dodaj komentarz